FINAL / Bayern Munchen – FC Barcelona 3-2 (3-5). Nemtii castiga returul, dar catalanii sunt primii finalisti din acest an!

bayern-Barca

Desi calificarea parea rezolvata inca din meciul tur, acolo unde Barcelona s-a impus cu 3-0, Bayern a inceput a doua mansa cu incredere si a dat, initial, impresia, ca poate intoarce acel rezultat. Nu s-a intamplat asta si, in ciuda victoriei cu 3-2, catalanii merg in finala, dupa ce s-au impus cu scorul general de 5-3.

Echipa lui Luis Enrique a avut ceva emotii dupa ce Mehdi Benatia a marcat inca din primele zece minute, insa Neymar a tinut sa le rispeasca si a marcat, pana in minutul 30, de doua ori, de fiecare data din pasa lui Luis Suarez.

In partea a doua, desi parea resemnata in anumite momente, a reusit sa revina in avantaj datorita unor goluri aproape identice reusite de Robert Lewandowski si Thomas Muller.

Barcelona isi va afla adversara din finala maine seara, cand Real Madrid o va intalni pe Juventus, pe ”Santiago Bernabeu”. In tur, torinezii au castigat cu 2-1.

BAYERN: Neuer – Rafinha, Boateng, Benatia, Bernat – Lahm, Xabi Alonso,  Schweinsteiger – Thiago – Muller, Lewandowski.

Antrenor: Josep Guardiola.

BARCELONA: Ter Stegen – Dani Alves, Pique, Mascherano, Alba – Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar.

Antrenor: Luis Enrique.

Arbitru: Mark Clattenburg (Anglia).