HCM Baia Mare castiga la Roman primul meci al semifinalelor Ligii Nationale!

HCM-Baia-Mare-la-ViborgCampioana en-titre si lidera sezonului regulat, HCM Baia Mare, a castigat prima partida a semifinalelor Ligii Nationale feminine jucata pe terenul echipei HCM Roman. Urmatoarea disputa va avea loc vineri 15 mai la Baia Mare, o noua victorie a formatiei maramuresene asigurandu-i prezenta in finala.

HCM Baia Mare s-a impus la cinci goluri diferenta, 25-20, dupa ce la pauza scorul era egal, 13-13. Dupa o prima repriza echlibrata, in care gazdele au condus cu 4-1 si 6-3, adversarele au restabilit egalitatea la 6 si apoi la 13, avand in premiera avantaj cu 14-13. Echilibrul s-a rupt in minutul 50, cand Mihalschi, care inscrisese trrei goluri pana atunci, a primit cartonas rosu direct dupa un fault dur. Oaspetele s-au desprins la 25-19 in minutul 58. Brazilianca Do Nascimento a fost golgetera intalnirii, cu opt reusite, dintre care trei din lovituri de la 7 metri. Au secondat-o coechipierele Geiger, 4, Herrem, 4, Buceschi 3, Ardean-Elisei, 3. De la romascance s-au remarcat Toskovic 5 si patru jucatoare cu trei goluri, Horobet, Iuganu, Agrigoroae si Mihalschi.

Marti se va disputa meciul inaugural din a doua semifinala, Corona Brasov-CSM Bucuresti.