Rusia face al doilea scor al Mondialelor, 7-0 cu Belarus!

rusia-hocheyDupa victoria Canadei, 10-0 cu Germania, in grupa A, o alta echipa, Rusia, dar din grupa B, a reusit sa castige la o diferenta apropiata, 7-0, impotriva Belarusului. In celelalte partide jucate sambata la Mondialele de hochei pe gheata din Cehia s-au inregistrat rezultate scontate.

In derby-ul grupei B, Finlanda a intrecut Slovacia cu 3-0 (0-0, 0-0, 3-0), victorie conturata pe parcursul a cinci minute. Cele doua meciuri din grupa A s-au incheiat cu succese la limita ale echipelor cotate cu prima sansa: Canada, 4-3 (2-1, 0-1, 1-2) cu Franta, ultimul gol fiind inscris de Eberlain, in minutul 49 si Letonia-Austria 2-1, dupa prelungiri (1-0,0-1, 0-0, 1-0). Daugavis a punctat decisiv in secunda 33 a prelungirilor.

Dintre confruntarile de duminica seara merita mentionate Canada-Elvetia, in grupa A si Slovacia-Rusia, in grupa B. Canadienii au ramas lideri, cu 15 puncte, secondati la patru lungimi de Suedia, iar americanii, 12, golaveraj 14-9, au fost devansati la diferentele de goluri de Rusia (25-11), si Finlanda (16-5).