Real a remizat cu Valencia, iar Barcelona e ca si campioana in La Liga!

cr7-Bale-si-IscoBarcelona si-a marit avansul fata de Real Madrid, de la doua la patru puncte, in urma remizei nebune pe care „albii” au reusit-o in fata Valenciei, scor 2-2, pe ”Santiago Bernabeu”, in, probabil, cel mai spectaculos meci al sezonului.

Asta pentru ca elevii lui Carlo Ancelotii au lovit transversala de doua ori, la 0-0, si una dintre cele doua bari laterale o data, la scorul de 0-2, dar au reusit sa revina in final si au egalat, desi la pauza erau condusi cu doua goluri diferenta. Mai mult, in finalul primei reprize, Cristiano Ronaldo a ratat si un penalty in fata unui portrar care ii mai parase o astfel de lovitura libera, in 2009!

„Liliecii” nu au avut nicio problema si au deschis scorul prin Paco Alcacer, in minutul 19, iar peste nici zece minute, trupa lui Nuno Espirito Santo si-a majorat avantajul gratie lui Javi Fuego.

Remontada a inceput in minutul 56, cand Pepe l-a invins din apropiere cu Diego Alves, cu o lovitura de cap, pentru ca Isco sa egaleze in minutul 86, cu un superb sut din afara careului.

Astfel, FC Barcelona se indreapta catre castigarea unui nou titlu in Primera Division. Sambata, catalanii au castigat meciul de pe teren propriu, sustinut impotriva celor de la Real Sociedad, scor 2-0, goluri inscrise de Neymar (51′) si Pedro (85′).

Catalanii mai au de jucat cu Atletico Madrid, in deplasare, si cu Deportivo, pe teren propriu, in vreme ce madrilenii se vor deplasa la Espanyol, apoi vor intalni pe Getafe, acasa.