Alexandra Dulgheru avanseaza pe tabloul principal al turneul Premier 5 de la Roma! UPDATE / Monica Niculescu, eliminata in calificari

dulgheru-roma

UPDATE / Monica Niculescu a ratat accederea pe tabloul principal de la Internazionali BNL d’Italia, dupa ce a fost invinsa in ultima runda a calificarilor de catre Bojana Jovanovski. Favorita numarul opt in aceasta faza premergatoare turneului propriu-zis, romanca a pierdut dupa doua ore si jumatate in fata capului de serie numarul 12, cu 6-4 5-7 6-4. In decisiv, desi a fost condusa cu 4-0, Niculescu s-a apropiat la un singur game de sarboaica. Revenirea a fost insa inutila, pentru ca Monica si-a pierdut din nou serviciul la 5-4 pentru adversara.

Alexandra Dulgheru, cap de serie nr 15 in calificari, este a treia jucatoare din Romania care va participa pe tabloul principal de simplu al turneului WTA Premier 5 de la Roma, dupa Simona Halep si Irina Begu.

Duminica, in finala calificarilor, Alexandra a dispus de ucraineanca Lesia Tsurenko, a cincea favorita a acestei faze, scor 6-2, 4-6, 6-4, dupa 2 ore si 24 de minute de joc.

In primul set, Dulgheru a reusit trei break-uri, si-a pierdut o data sarviciul, dar a fost suficient pentru a se impune cu 6-2.

Forma buna a continuat pentru jucatoarea noastra si in actul secund, perioada cand Alexandra a reusit sa ajunga rapid la 4-1, dupa doua break-uri la mare lupta. Tsurenko si-a revenit precum un boxer din pumnii adversarului, a egalat, dupa care a reusit sa castige setul cu 6-4!

In setul decisiv, Dulgheru a stopat seria buna a ucrainencei, castigand primul game pe serviciul adversarei, un avantaj pe care si l-a pastrat pana la final, castigat setul cu 6-4 si implicit si meciul.

Tot duminica, Monica Niculescu, a opta favorita a calificarilor, va juca impotriva favoritei 12, sarboaica Bojana Jovanovski. Dupa victoria reusita de Dulgheru, scorul din partida Monicai cu Bojana era de 6-4 in favoarea sarboaicei si 2-1 pentru sportiva noastra, care se afla la serviciu.