Bulls si Clippers preiau conducerea in semifinalele Conferintelor NBA!

bulls-cavsChicago Bulls, in Est si Los Angeles Clippers, in Vest, au valorificat avantajul propriilor arene, impunandu-se in meciurile cu numarul 2 ale semifinalelor Conferintelor NBA. Bulls, ceva mai greu, la doar trei puncte, Clippers, mult mai lejer, la…25.

Echipele din Chicago si Cleveland au oferit un adevarat regal baschetbalistic, incheiat cu victoria „taurilor”, 99-96 (47-49), obtinuta in ultima secunda, dupa cosul de 3 al celui mai bun marcator al partidei, Derrick Rose. Care a contribuit la acest succes cu 30 de puncte, opt recuperari si sapte pase decisive. L-au secondat Jimmy Butler, 20-8-5 si Mike Dunleavy, 16, autorul pasei pentru Rose, in urma careia a reusit cosul victoriei. De la Cavs au iesit in evidenta Le Bron James, 27 puncte, 14 pase decisive, JR Smith,, 14 si Kay Irving, 11.

Pentru frumusetea spectacolului merita mentionata evolutia scorului din ultimul sfert: 82-77 pentru Chicago, 82-82, 84-84, 89-84, 89-88, 91-88, 91-91, 92-92, 96-96, 99-96.

LA Clippers a castigat partida cu Houston Rouckets, 124-99, dupa ce la pauza mare conducea doar cu 64-57. Victoria clara avea sa se contureze in al treilea sfert, 35-19, completat de 25-23, in ultimele zece minute. JJ Reddick a fost cosgeterul meciului, 31, urmat de Austin Rivers, 25, remarcat in a doua parte a intalnirii, Blake Griffin, 22 puncte, 14 recuperari. Oaspetii au contat, practic, doar pe James Harden, 25-11.

Sambata seara se vor desfasura partidele din celelalte semifinale: Washington Wizzards-Atlanta Hawks si Memphis Grizzliers-Golden State Warriors.