CSU Asesoft Ploiesti va juca a 12-a finala in Liga Nationala de baschet!

Energia-vs-AsesoftCampioana en-titre, CSU Asesoft Ploiesti a castigat meciul cu numarul 4 al semifinalei cu Energia Tg. Jiu, 88-86 (44-37), in deplasare si va evolua pentru a 12-a oara in ultimul act. Cosul decisiv a fost marcat de Zigeranovic in ultima secunda, decizia arbitrilor fiind contestata de gazde, care au considerat ca timpul regulamentar se incheiase.

Dupa o prima repriza in care s-au impus cu 44-37, prahovenii, antrenati de Sasa Ocokolic au condus ostlitatile pana aproape de sfarsitul partidei. Scorul a evoluat astfel in ultimul minut: 80-79 pentru Energia, 81-80 CSU, cos Zigeranovic, 83-81 Energia, Troup, cos de 3, 84-83 CSU, cos de 3 Runkauskas, 86-83 Runkauskas, aruncari libere, 86-86 Watson, cos de 3, cand mai erau patru secunde, 88-86 Zigeranovic. Cel din urma avea sa fie cosgeterul partidei, 20 puncte. S-au mai remarcat: Burlacu, 18, Zigeranovic, 17, de la prahoveni, Milosevic, 19 si Darby jr, 15, de la gorjeni.

Finala, care se va disputa tot dupa sistemul cel mai bun din cinci meciuri, va debuta in ziua de 17 mai, la Ploiesti, echipa gazda urmand sa joace impotriva formatiei BC Mures, care a incheiat neinvinsa faza play-off-ului. Celelalte date: 18 mai, tot la Ploiesti, 24 si, daca va mai fi cazul, 25, la Tg. Mures. In caz ca rezultatul va fi nedecis dupa patru partide, va urma un nou joc, pe 29 mai, la Ploiesti.