UPDATE / Kuznetsova s-a calificat in semifinale la Madrid, dupa un meci de peste trei ore cu Safarova

sharapovaUPDATE / Svetlana Kuznetsova s-a calificat in semifinalele tunreului de la Madrid, dupa un meci de mare lupta impotriva cehoaicei Lucie Safarova. Rusoaica s-a impus in trei seturi extrem de disputate, toate incheiate dupa preungiri, 5-7, 7-6, 7-6, dupa trei ore si 8 minute de joc. In ultimele 16 ore, Kuznetsova a petrecut pe teren la Madrid nu mai putin de 6 ore.

Serena Williams si Maria Sharapova s-au calificat in semifinalele turneului Premier Mandatory de la Madrid.

Americanca a trecut lejer in sferturile de finala de Carla Suarez Navarro. Lidera clasamentului mondial s-a impus intr-o ora si 14 minute, in minimum de seturi, 6-1, 6-3. Pentru un loc in finala, mezina familiei Williams va juca impotriva invingatoarei din meciul Irina Begu – Petra Kvitova.

Rusoaica invins-o greu pe Caroline Wozniacki. A treia jucatoare din clasamentul WTA a avut nevoie de mai mult de doua ore pentru a trece de daneza. Sharapova a castigat lejer primul set, cu 6-1. Wozniacki a jucat mult mai bine in setul secund, pe care si l-a adjudecat cu 6-3. Decisivul a fost i-a revenit rusoaicei, cu acelasi scor, 6-3. In penultimul act, Sharapova a o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Svetlana Kuznetsova si Lucie Safarova. Daca va ajunge in finala turneului, Sharapova va reveni pe locul doi in clasamentul mondial, depasind-o pe Simona Halep.