Irina Begu s-a oprit in sferturile de finala de la Madrid, dupa ce a pierdut in fata cehoaicei Petra Kvitova

beguIrina Begu, numarul 37 WTA, s-a oprit in sferturile de finala ale turneului de la Madrid. Romanca a fost invinsa in doua seturi, dupa o ora si 32 de minute, de cehoaica Petra Kvitova, favorita 4 a intrecerii.

Debutul meciului a fost bun pentru Begu, care a facut break-ul in deschiderea meciului. Kvitova si-a luat break-ul rapid inapoi si s-a mers apoi capa la cap pana la 5-5. A fost momentul cand cehoaica a facut un nou break si a castigat primul set cu 7-5, profitand si de procentajul mult mai bun la primul serviciu, dar si de numarul de lovituri castigatoare net favorabil.

Setul secund a fost la discretia cehoaicei, care s-a distantat rapid la 4-1, Begu reusind doar sa mai reduca din handicap pana la final. Kvitova a inchis setul si meciul cu 6-3 si s-a calificat in semifinale, unde o va intalni pe Serena Williams.