Egalitate si in celelalte semifinale ale Conferintelor NBA!

cavsUltimele doua partide ale mansei secunde a semifinalelor Conferintelor NBA s-au incheiat, ca si precedentele, cu victorii ale echipelor invinse in prima etapa. Cleveland Cavalliers a intrecut acaasa, la 15 puncte, pe Chicago Bulls, in Est, iar Houston Rockets s-a impus ceva mai greu, pe teren propriu, in confruntarea cu Los Angeles Clippers. Scorul general a devenit 1-1, iar urmatoarele doua partide se vor desfasura in salile echipelor care au jucat in deplasare.

Cu starul Le Bron James in zi de gratie, 33 puncte, opt recuperari, sapte pase decisive, dar si cu alt doi jucatori in forma, Kyrie Irving, 21 si James Jones, 17 Cavs a obtinut un succes binemeritat cu 106-91 (64-35). De la „tauri”, care au fost neasteptat de blanzi, poate fi remarcat doar Jimmy Butler, autor a 18 puncte.

Rockets a castigat cu 115-109 (56-65) duelul cu singura reprezentanta a „orasului ingerilor” ajunsa in aceasta faza. Echipa din LA s-a desprins in sfertul al treilea la 13 puncte, 69-56, diferenta care a scazut treptat, gazdele preluand conducerea cu 90-88 la inceputul ultimului sfert. Scorul a devenit 98-89, 107-96, 107-103 si apoi 115-109. Principalul marcator al gazdelor a fost James Harden, 32 puncte, sapte asisturi, urmat de Dwight
Howard, 24 si Trevor Ariza, 15. Cu toate ca Blake Griffin a inscris cele ai multe puncte, 34, plus 15 recuperari, echipa oaspete a parasit terenul invinsa.