Canada invinge Suedia la Mondiale, dupa ce a recuperat o diferenta de trei goluri!

canada-suediaPrincipalul duel al etapei a treia din grupa A de la Mondialele grupei elitei din Cehia a opus echipele Canadei si Suediei. Au invins reprezentantii „frunzei de artar” cu 6-4 (0-3, 3-1, 3-0), care au ramas singurii neinvinsi.

Dupa reusitele lui Landers, Rask si Fosberg, care au inscris in primele 18 minute ale meciului, a urmat iuresul canadian, cu sase goluri. Suedezii au marcat in urmatoarea perioada o singura data, prin Sjogren, dupa ce primisera trei trasoare de la Ekblad, Hall si Conturier. Canadienii au incheiat si ultima repriza cu trei goluri reusite de Wiercjoh, Emis si Hall. In aceeasi grupa, Letonia a obtinut prima victorie, 2-1, dupa prelungiri, in fata Elvetiei, golul decisiv fiind opera lui Daugavin.

In grupa B, Rusia a intrecut Danemarca, scor 5-2(2-0, 1-1, 2-1), iar Slovacia a pierdut surprinzator, 2-3 (1-0, 1-2, 0-1) confruntarea cu Norvegia. Norstelo a marcat in minutul 42 golul victoriei. Urmeaza patru meciuri care, la prima vedere, par mai linistite: Cehia-Franta, Suedia-Germania, grupa A, SUA-Belarus si Finlanda-Slovenia, grupa B.