Armata contraataca: „Steaua suntem noi! Marca, palmaresul, traditia, istoria si culorile nu au fost niciodata ale FCSB”

sigle-steauaClubul Sportiv al Armatei (CSA) a emis un comunicat de presa, joi, prin care o ataca pe Steaua si lamureste problema palmaresului despre care spune ca n-a fost niciodata al echipei conduse de Gigi Becali. Asta dupa ce, ieri, Steaua a postat pe pagina oficiala de Facebook un comunicat ca ar fi preluat de la CSA palmaresul, istoria si culorile,

Asa cum am informat si in comunicatele de presa anterioare, SC Fotbal Club Steaua Bucuresti SA a preluat de la AFC Steaua Bucuresti, respectiv CSA Steaua Bucuresti, prin hotarare judecatoreasca (statut), PALMARESUL, traditia, istoria si culorile echipei de fotbal, fiind continuatoarea echipei de fotbal care a castigat Cupa Campionilor Europeni in 1986.„, se arata in comunicatul de pe reteaua de socializare.

Comunicatul emis de C.S.A:

In urma comunicatului de presa publicat miercuri, 6 mai 2015, pe pagina oficiala web a FCSB, pentru corecta informare a opiniei publice, Clubul Sportiv al Armatei „Steaua Bucuresti” face urmatoarele precizari:

1. C.S.A. „Steaua Bucuresti” nu a instrainat niciodata marca, palmaresul, traditia, istoria sau culorile catre S.C. Fotbal Club Steaua Bucuresti S.A. sau catre orice alta entitate comerciala sau sportiva.

2. A.F.C. Steaua Bucuresti, care a continuat in 1998 traditia echipei noastre de fotbal, a avut dreptul de a folosi gratuit marca Steaua Bucuresti, precum si stadionul de fotbal din complexul Ghencea, posibilitate pe care legea o prevede chiar si in prezent pentru asociatiile sportive non-profit (fara scop patrimonial), cum era cazul A.F.C.

3. In anul 2004, nou infiintata societate comerciala FCSB a solicitat in scris acordul proprietarului marcii – C.S.A. „Steaua Bucuresti” – pentru inregistrarea marcii la OSIM. Desi nu a primit acest acord, FCSB a inregistrat totusi marca de care s-a folosit continuu din 2004 pana in 2014, insusindu-si astfel in mod ilegal un bun din patrimoniul statului de importanta nationala. Aceasta nu este interpretarea noastra, ci concluzia celei mai inalte instante judecatoresti din Romania, exprimata in clar prin Decizia inaltei Curti de Casatie si Justitie nr. 3425 din 3 decembrie 2014.

Decizia iCCJ arata fara echivoc faptul ca cesionarea marcii intre A.F.C. si FCSB, pe baza careia s-a facut inregistrarea la OSIM, a fost ilegala, intrucat A.F.C. nu putea vinde, cesiona sau transmite un bun pe care nu-l avea in proprietate, ci avea doar dreptul de a-l folosi.

4. Prin urmare, afirmatiile din comunicatul FCSB nu au nicio legatura cu realitatea si reprezinta o dezinformare evidenta a suporterilor stelisti si a intregii opinii publice. Marca, palmaresul, traditia, istoria si culorile nu au fost niciodata transmise/vandute/cesionate de C.S.A. „Steaua Bucuresti”, deci nu au apartinut niciodata societatii comerciale FCSB.

5. Ca si club care am creat, construit si oferit Romaniei si romanilor cea mai titrata echipa de fotbal, dorim sa-i asiguram pe toti suporterii stelisti si pe toti iubitorii sportului din Romania ca C.S.A. „Steaua Bucuresti” nu se va apleca niciunei presiuni, manipulari sau dezinformari si ca nu se va abate de la calea corecta si legala de protejare a unui bun de importanta nationala.

6. C.S.A. „Steaua Bucuresti” nu doreste altceva decat sa asigure continuitatea fenomenului fotbalistic pe care l-a creat, in conditii de transparenta si deplina legalitate.

7. Clubul nostru va fi pregatit pentru orice varianta posibila la momentul licitarii dreptului de utilizare a marcii si va aplica, dupa caz, masurile corespunzatoare.

8. Nu in ultimul rand, cu ocazia implinirii, astazi, a 29 de ani de la cucerirea Cupei Campionilor Europeni de catre echipa noastra de fotbal, dorim sa transmitem multumiri si intreaga noastra recunostinta sportivilor, antrenorilor, tehnicienilor, tuturor celor care au contribuit la inscrierea in istoria sportului romanesc si in constiinta noastra a memorabilei seri de la Sevilla din 7 mai 1986, se arata in comunicatul emis de C.S.A.

Clubul condus de Gigi Becali a sustinut oficial in nenumarate randuri ca „SC Fotbal Club Steaua Bucuresti SA a preluat de la AFC Steaua Bucuresti, respectiv CSA Steaua Bucuresti, prin hotarare judecatoreasca (statut), palmaresul, traditia, istoria si culorile echipei de fotbal, fiind continuatoarea echipei de fotbal care a castigat Cupa Campionilor Europeni in 1986.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj492223
2FCSB472231
3CS U Craiova432213
4Astra Giurgiu372210
5FC Botosani35223
6FC Viitorul342211
7Dinamo Bucuresti34229
8CSM Poli Iasi3022-1
9ACS Poli Timisoara2622-12
10FC Voluntari2522-5
11Concordia Chiajna24220
12Gaz Metan Medias1522-23
13OSK Sf Gheorghe1522-27
14Juventus Bucuresti922-32