Nick Kyrgios l-a invins dramatic pe Federer! Duel echilibrat si intre Serena si Azarenka

nick-kyrgiosLa 20 de ani, Nick Kyrgios a facut unul dintre cele mai mari meciuri din scurta sa cariera si l-a eliminat pe Roger Federer in turul al doilea al Masters-ului de la Madrid. Australianul l-a invins pe principalul favorit al turneului, dupa doua ore si 37 de minute si trei seturi decise la tie-break.

Primul tie-break a fost castigat la 2 de Federer, pentru ca Kyrios sa-l castige pe al doilea la 5 si sa egaleze situatia. In tie-break-ul decisivului, australianul cu origini greco-malaeziene s-a impus cu 14-12 dupa ce si-a valorificat a sase minge de meci. De notat ar fi faptul ca si elvetianul a avut doua posibilitati pentru a inchide partida.

A fost a doua victorie obtinuta de Nick Kyrgios impotriva unui fost lider mondial, dupa ce reusita in fata lui Rafael Nadal in optimile de finala de la Wimbledon, de anul trecut. Adversarul australianului din optimile de finala va fi John Isner.

Intr-un al meci dramatic al acestei zile de la Mutua Madrid Open, Serena Williams a invins-o pe Victoria Azarenka, in trei seturi, cu 7-6(5) 3-6 7-6(1), dupa doua ore si 43 de minute. In decisiv, bielorusa a servit de doua ori pentru castigarea intalnirii, ratat si patru mingi de meci.

Williams se va afla fata in fata, in sferturile de finala cu Suarez Navarro, iberica invingand-o pe Ana Ivanovic, cu 7-5 1-6 6-4.

Nici Maria Sharapova n-a avut un meci usor cu Caroline Garcia, rusoaica trecand de frantuzoaica tot dupa un meci care a durat mai mult de doua ore si jumatate. A treia jucatoare a lumii s-a impus cu 6-2 4-6 7-5. Mai departe, Sharapova va avea un meci cat se poate de dificil, impotriva danezei Caroline Wozniacki.