FINAL / FC Barcelona – Bayern Munchen 3-0. Messi ii rapune pe bavarezi cu o dubla! Neymar le-a dat lovitura decisiva

barca-bayern

FC Barcelona are mari sanse sa se califice in finala UEFA Champions League dupa ce a castigat prima mansa a semifinalei cu Bayern Munchen, cu 3-0.

Catalanii au fost mai periculosi in prima parte a meciului de pe ”Camp Nou”, insa la pauza s-a intra cu scorul de 0-0. In repriza a doua, fazele de poarta au trecut in umbra cartonaselor galbene. Pe rand, centralul Nicola Rizzoli i-a avertizat pe Benatia, Bernat, Pique si Neymar.

Golurile au venit in ultimul sfert de ora, doua din partea lui Leo Messi si unul din partea lui Neymar. Mai intai, cvadruplul castigator al Balonului de Aur a punctat cu un sut imparabil de la marginea careului, iar apoi l-a invins pe Neuer cu o scarita, dupa ce l-a umilit si pe Jerome Boateng. La ultima faza, Neymar a scapat singur cu portarul si le-a dat lovitura finala nemtilor care nu s-au putut baza pe mai multi jucatori importanti.

In aceste conditii, formatia ”blau-grana” porneste favorita inaintea returului de pe ”Allianz Arena”, dar nu trebuie sa uitam ce s-a intamplat la Munchen in precedentele faze eliminatorii din acest sezon de Champions League.

ECHIPELE DE START:

FC BARCELONA: Ter Stegen – Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba – Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar.
Antrenor: Luis Enrique.

FC BAYERN: Neuer – Rafinha, Benatia, Boateng, Bernat – Lahm, Xabi Alonso, Schweinsteiger – Muller, Lewandowski, Thiago.
Antrenor: Pep Guardiola.

Etichetat cu: , , , , , , , ,