Hawks si Warriors restabilesc egalitatea in semifinalele Conferintelor NBA!

nbaAtlanta Hawks si Golden State Warriors au obtinut primele victorii in confruntarile cu Washington Wizards, respectiv Memphis Grizzliers. Succese, in urma carora, au egalat situatia dupa disputarea a doua meciuri din semifinalele celor doua Conferinte ale NBA.

Hawks s-a impus clar, 106-90, desi a fost condusa cu sapte puncte, 46-53, la jumatatea partidei contand pentru Conferinta de Est.. Dupa pauza, gazdele au trecut la carma jocului, castigand fara dubii, pe fondul
prestatiilor lui Carroll, 22 puncte, sase recuperari, care ajunge la al saselea meci in care inscrie cel putin 20 de puncte, Horford, 18 puncte, Missap, 18 puncte, 11 recuperari, double-double, Korves, 12 (4×3 puncte). Principalii marcatori ai oaspetilor au fost Sessions, 21 si Beal, 20.

Warriors a castigat doar cu 97-90 intalnirea de acasa, cu Grizzliers, din Conferinta de Vest, in care avea la pauza un avantaj de 11 lungimi, 50-39. Marit ulterior la 16, 61-45, redus la 10, 95-85, cand mai erau 33 de secunde pana la final si incheiat cu sapte puncte avans. Rezultat, la care a contribuit, mai cu seama, cvartetul compus din Conley, autor a 22 de puncte, cosgeterul partidei, Randolph, 20, Pierce, 15 si Porter, 15. De la invinsi au iesit in evidenta Curry, 19, Green, 14 puncte, 12 recuperari, double-double si Barbosa, 14.

Urmeaza miercuri seara celelalte meciuri cu numarul 2: Cleveland Cavalliers-Chicago Bulls si Houston Rockets-Los Angeles Clippers.