FINAL / Juventus – Real Madrid 2-1. ”Bianconeri” nu se dezmint. Inca un rezultat bun in fata ”Los Blancos”

Juve-si-Real

Juventus o conduce pe Real Madrid dupa primele 90 de minute din semifinala de UEFA Champions Leaguea, italienii castigand cu 2-1 intalnirea de la Torino.

In debutul meciului, Juventus a fost mult mai prezenta in atac, iar acest lucru nu a ramas fara urmari. Alvaro Morata a inscris in poarta fostei sale echipe, dupa o minge respinsa de Casillas chiar in fata sa. Campioana Italiei nu s-a aflat insa in avantaj nici pentru 20 de minute, pentru ca Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea cu o reluare cu capul in poarta goala. Echipa lui Ancelotti putea prelua conducerea inainte de pauza dupa o faza similiara, dar, de data aceasta, la finalizare s-a gasit James Rodriguez, columbianul luand la tinta transversala, tot cu o lovitura de cap.

In partea a doua, Martin Atkinson a acordat penalty pentru Juventus, dupa un duel intre Carlos Tevez si Dani Carvajal, in careu, iar argentinianul a transformat fara probleme lovitura de pedeapsa. Desi au avut la dispozitie ceva mai mult de o jumatate ora pentru a restabili din nou egalitatea, madrilenii n-au reusit sa-si mai creeze vreo ocazie periculoasa, iar torinezii au castigat prima mansa.

Aparent, in ciuda infrangerii din aceasta seara, detinatoarea trofeului are in continuare prima sansa la calificarea in finala, un 1-0 in retur fiindu-i suficient pentru acest lucru.

ECHIPELE DE START:

JUVENTUS: Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra – Marchisio, Pirlo, Sturaro – Vidal – Tevez, Morata.
Antrenor: Massimiliano Allegri.

REAL MADRID: Casillas – Carvajal, Pepe, Varane, Marcelo – Ramos, Kroos – James, Isco – Bale, Ronaldo.
Antrenor: Carlo Ancelotti.