Debut cu victorii pentru Chicago Bulls si LA Clippers, in semifinalele Conferintelor NBA!

bullsDesi au jucat pe terenurile adversarelor in primul meci al semifinalelor Conferintelor NBA, Chicago Bulls si Los Angeles Clippers au reusit sa se impuna. „Taurii” la sapte puncte, in fieful lui Cleveland Cavalliers, iar a doua echipa din „orasul ingerilor”, la 16, in sala celor de la Houston Rockets.

Bulls a castigat cu 99-92 (49-44) o partida din Conferinta de Est, pe care a dominat-o, avand in sfertul al treilea si 15 puncte avantaj. Teamul in care starul Le Bron James a reusit o dubla, 19 puncte si 15 recuperari n-a putut decat decat sa reduca diferenta, principalul lor marcator fiind Irving, 30. De la formatia din Chicago au iesit in evidenta Rose, 21 si Pau Gasol, 20.

Clippers a obtinut victoria cu 117-101, in Conferinta de Vest, dupa ce la pauza mare era condusa cu 50-46. Succesul se datoreaza, in buna masura, evolutiei de exceptie a lui Griffin, cu un nou triplu double-double, de data asta cu 26 puncte-16 recuperari-14 asisturi, secondat cu brio de Crawford, 21 si Barnes, 20. Gazdele, care s-au bazat, practic, doar pe sclipirile lui Howard, 22 puncte-10 recuperari, double-double si pe Hardin, 20, nu puteau realiza mai mult. Meciurile urmatoare se vor disputa miercuri seara, in aceleasi sali.

Intre timp, marti, aproape de miezul noptii in Romania, vor avea loc partidele cu numarul 2 Golden State Warriors-Memphis Grizliers si Atlanta Hawks-Washington Wizzards, pe terenurile primelor echipe.