Canada si SUA castiga partidele derby ale etapei a treia a Mondialelor de hochei!

hochei-campionat-mondialReprezentantele continentului american au ramas neinvinse si dupa runda a treia din cadrul grupelor Mondialelor de elita, care au loc la Praga. Canada a adus tarii gazda a competitiei, Cehia, a doua infrangere, iar SUA a intrecut o alta echipa care tinteste podiumul final, Rusia.

Hocheistii din „tara frunzei de artar” s-au impus fara mari probleme, scor 5-2, dupa ce au castigate reprizele 1 si 3, cu 2-1, respectiv 2-0, incheind la egalitate, 1-1, pe a doua. Canadienii si-au consolidat pozitia de lidera a grupei A, cu punctaj maxim.

Si americanii, invingatori cu 4-2, au controlat primele si ultimele 20 de minute, 1-0, 2-1, terminand nedecis, 1-1, a doua repriza.

Alte rezultate: Grupa A. Suedia-Letonia 8-1 (1-0, 3-1, 4-1). Grupa B. Finlanda-Norvegia 5-0 (1-0, 2-0, 3-0). Marti seara sunt programate alte patru partide, in doua dintre ele evoluand Elvetia, respectiv Slovacia, cu sanse indeptatite la calificarea in faza urmatoare.