Golden State Warriors si Washington Wizzards, invingatoare la debutul semifinalelor Conferintelor NBA!

Warriors-WizardsSemifinalele celor doua Conferinte ale NBA au debutat duminica seara. Golden State Warriors a castigat pe teren propriu in fata celor de la Memphis Grizzliers, in Vest, iar Washington Wizzards s-a impus in deplasare la Atlanta Hawks, in Est.

Warriors a obtinut o victorie destul de lejera, la 15 puncte, 101-86, dupa ce la pauza conducea cu 61-52. Cosgeterul partidei a fost Curry, 22, la mare lupta cu Marc Gasol, 21, de la oaspeti. Fosta echipa a lui Ghita Muresan s-a intrebuintat serios pentru a trece cu 104-98 (53-63) de Hawks.

Echipa gazda a condus ostlitatile pana la incheierea sfertului al treilea, cand tabela indica 83-81, dupa care Wizzards a recuperat, reusind o victorie importanta. La care au contribuit indeosebi Beal, 28, Pierce, 19 si Wall, 18, de la invinsi remarcandu-se Carroll, 24.

Meciurile Cleveland Cavalliers-Chicago Bulls, in Est si Houston Rockets-Los Angeles Clippers, in Vest, se vor desfasura luni seara.