Fara surprize in runda secunda a Mondialele elitei din Cehia!

usaPrincipalele candidate la calificarea in faza urmatoare a Mondialelor grupei de elita la hochei pe gheata au obtinut victorii in etapa a doua a competitiei care are loc in Cehia. Scorul rundei l-a realizat Canada, 10-0 (4-0, 5-0, 1-0) cu Germania, in grupa A. Unde au mai castigat fara probleme Suedia, 6-1 (3-0, 3-0, 0-1) cu Austria, Cehia, 4-2 (0-1, 3-1, 1-0) cu Letonia si Elvetia, 3-1 (1-0, 1-0, 1-1) cu Franta. Luni e programat derby-ul Canada-Cehia.

In grupa B, Rusia si SUA au obtinut noi succese: 5-3 (3-0, 1-2, 1-1) cu Slovenia, respectiv 2-1 (1-1, 1-0, 0-0) cu Norvegia. Slovacia a avut din nou nevoie de prelungiri pentru a se impune, de data asta impotriva Belarusului, scor 2-1 (0-0, 0-0, 1-1, 1-0), Meszaros marcand golul decisiv in minutul 62. In revenire de forma, Finlanda, intrecuta cu o zi in urma de SUA, a invins Danemarca la trei goluri diferenta, 3-0 (0-0, 3-0, 0-0). Si in aceasta grupa se va desfasura luni un meci de foc intre doua formatii, cu punctaj maxim, Rusia si SUA.