FINAL / Dinamo – Steaua 1-3. „Dubla” lui Stanciu si reusita lui Prepelita mentin campioana in coasta ASA-ului!

dinamo-steauaDinamo si Steaua s-au intalnit, duminica seara, de la ora 21:00, in al 158-lea derby al Romaniei, episod care s-a desfasurat in cadrul etapei a a30-a din Liga 1. S-au impus stelistii astfel ca Dinamo a ajuns la 11 meciuri consecutive fara victorie in fata Stelei!

Partida a inceput cu cateva minute mai tarziu, dupa ce suporterii dinamovisti au aruncat cu torte in teren. In prima repriza s-au consemnat trei ocazii de gol, doua de partea stelistilor (Stanciu si Prepelita) si una a dinamostilor, prin Lazar, chiar inainte de pauza.

Nici a doua repriza secunda nu a inceput la timp, dupa ce aceeiasi suporteri dinamovisti l-au sicanat pe portarul ros-albastrilor, Arlauskis, aruncand cu petarde si torte in zona unde se afla. Acesta nu a mai rezistat si a fugit la vestiare, iar Cristi Balaj a oprit meciul pentru 15 minute. In aceasta perioada, mandatat pentru a merge sa discute cu suporterii, dupa doua incercari nereusite ale lui Danciulescu, Marius Niculae nu a facut nimic altceva decat sa-i incite si mai mult la violenta.

Pana la urma partida s-a reluat dupa 20 de minute de pauza, cu un Dinamo mult mai periculoasa la poarta Stelei. Cu topate astea, Steaua a deschis scorul in urma unui penalty provocat de Stefan Barboianu si transformat de Nicusor Stanciu. Trei minute mai tarziu, acelasi Nicusor Stanciu si-a trecut in cont „dubla” printr-o executie splendida de la limita careului.

Spre minutul 90, Elhamed, introdus pe parcurs de Stoican, a sters transversala portii cu o lovitura de cap plasata si tot el a redus din diferenta, cu patru minute inainte de ultimul fluier al lui Cristi Balaj. Stelistii au scapat insa pe contraatac la ultima faza a meciului, iar Tucudean a obtinut un nou penalty pentru Steaua. Andrei Prepelita a transformat, stabilind scorul final, 3-1.

ECHIPELE CARE AU EVOLUAT:

DINAMO: T. Marc – Barboianu, A. Marc, Bunoza, S. Filip – M. Cristescu, Nedelcearu, Alexe – C. Matei, M. Niculae, V. Lazăr.
Rezerve: Naumovski, Elhamed, Grozav, D. Rotariu, Bilinski, Fai, Gavrila
Antrenor: Flavius Stoican

STEAUA: Arlauskis – Rapa, Varela, Tosca, Guilherme – Prepelita, Breeveld – Ad. Popa, N. Stanciu, Tanase – Chipciu.
Rezerve: Cojocaru, Luchin, S. Filip, G. Iancu, Tucudean, Bourceanu, Enceanu
Antrenor: Costel Galca