Hochei pe gheata / Trei meciuri cu prelungiri in prima etapa a Diviziei mondiale de elita!

hocheiDivizia A a hocheiului mondial, care se desfasoara la Praga si Ostrava, pana la 17 mai, a inceput in forta: Cu trei partide nedecise in timpul regulamentar, una fiind infrangerea nationalei tarii gazda, cu victoria surprinzatoare a Austriei in fata Elvetiei si cu un derby castigat de SUA impotriva Finlandei.

Doua dintre cele patru jocuri decise in prelungiri au avut loc in grupa A. Suedia a invins Cehia cu 6-5 (2-1, 1-0, 2-4, 1-0) prin golul inscris de Ekman-Larsson, iar Austria a trecut de mai bine cotata echipa a Elvetiei, scor 4-3 (0-1, 1-1, 2-1, 0-0, 1-0), in urma reusitei lui Komarek, la loviturile de departajare. Principala favorita, Canada, a castigat fara emotii, 6-1 (3-0, 2-0, 1-1), iar Germania a dispus greu de Franta, 2-1 (1-0, 0-0, 1-1).

Uneia dintre formatiile din grupa B, cotate cu sanse la calificarea in faza urmatoare, Slovacia, nu i-au fost suficiente 60 de minute pentru a intrece Danemarca, obtinand victoria cu 4-3 (0-0, 0-1, 3-2, 0-0, 1-0) dupa golul lui Marko, la lovituri de departajare.

In schimb, alte doua candidate la promovare, SUA si Rusia, n-au avut probleme, castigand lejer, 5-1 (1-0, 2-1, 2-0) cu Finlanda, respectiv, 6-2 (4-0, 2-2, 2-0) cu Norvegia. Belarus si-a trecut in cont primul succes, 4-2 (2-1, 1-0, 1-1) cu Slovenia.