Dinamo a invins CS „U” Cluj si in retur si se mentine pe locul 3 in SuperLiga

cluj-dinamo-rugbyCS Dinamo Bucuresti a invins-o pe CS ”U” Prodvinalco Cluj cu scorul de 17-14 (14-6), sambata, in Complexul Sportiv „Iuliu Hatieganu”, in a doua partida din cadrul etapei a 6-a a SuperLigii CEC Bank la rugby. Dinamovistul Adrian Barbuliceanu a fost declarat jucatorul meciului.

Clujenii au controlat debutul meciului si au condus cu 6-0, prin doua lovituri de pedeapsa. De partea cealalta, Dinamo a ratat doua penalitati prin Siotame Manu, insa in finalul primei reprize au reusit sa marcheze doua eseuri, prin Fili Lomani si prin Barbuliceanu, ambele transformate de Jantjies.

In partea a doua a meciului, clujenii au reusit egalarea, dupa o lovitura de pedeapsa si un eseu (Csaba Gal), insa Dinamo a smuls victoria pe final, printr-o lovitura de pedeapsa concretizata de namibianul Jantjies, cu doua minute inainte de final.

In urma acestui rezultat, Timisoara Saracens RCM-UVT se mentine pe primul loc in clasament, cu 20 puncte (6 jocuri), urmata de CSA Steaua Bucuresti, 16 p (5 j), CS Dinamo, 13 p (6 j), CSM Olimpia Bucuresti, 9 p (5 j), CS U Cluj, 7 p (5 j), CSM Stiinta Baia Mare, 6 p (3 j).