EXCLUSIV / Marius Baciu: ”Doamne fereste sa se intample ceva cu Pandurii Tg Jiu ca ma las de fotbal.”

marius-baciu-chiajnaLui Marius Baciu inca nu i-a trecut supararea dupa ce Concordia Chiajna a fost invinsa de CFR Cluj, nemeritat, dupa cum spune el, cu 2-1. Antrenorul ilfovenilor a criticat, din nou, arbitrajul, la Sport Total FM, plangand practic dupa punctele pierdute, dupa ce echipei sale i-a fost anulat un gol si nu i s-a acordat un penalty. Acesta le-a transmis si un mesaj presedintilor LPF si FRF (Gino Iorgulescu si Razvan Burleanu) si a mai precizat ca ”se lasa de fotbal”, daca va avea parte de un arbitraj asemanator si etapa urmatoare.

Inca nu mi-am revenit. Am trecut pe acasa sa-l vad pe tata. Le multumesc tuturor celor care m-au sunat, dar nu ma mai incanta nimic. Vreau sa-i felicit pe jucatori pentru daruinta si onoarea pe care au aratat-o. Dar nu pot sa accept. Nu mi s-a intamplat ce mi s-a intamplat la acest joc de cand fac fotbal. Nu vreau sa le spun arbitrilor decat ca, daca aceasta echipa retrogradeaza, au nenorocit un club.

Golul pe care l-am luat, l-am luat cu un minut jumatate peste prelungiri. Aceeasi faza am avut-o si eu cu Craiova, dar mie mi s-a fluierat finalul. Nu este corect ce se intampla, jucatorii isi plang in pumni.

Incercam sa scoatem maxim din cele cinci etape care au mai ramas. Altii au plans ca i-au furat arbitrii la Chiajna. Domnul Cartu…

I-as ruga sa se uite la fazele noastre pe Gino Iorgulescu, pe Burleanu. Vrem fotbal? Pai au fost oameni din Cluj care ne plangeau de mila. E o mizerie, nu ma incanta nimic! A fost o mizerie aseara! Nu mai e nimic de facut. Am intrat la arbitri. Tusierul imi spune: Taie-mi capul. Asta e explicatia pe care mi-o da? El e retinut de la delegari trei etape si apoi merge in continuare.

Dati-mi punctele inapoi! Cum pot sa fac asta acum? A fost fault impotriva mea in careu. A fost penalty! Acum o sa vina exceptional de corect, dar cu ce ma mai incanta pe mine acum?

Pana la greseala lui Ramniceanu, am avut gol valabil si penalty clar si eliminare. Golul de 2-1 l-au dat in minutul 95, nu 94. Mi-a spus ziaristul de la Cluj lucrul asta. Ce sa mai discutam? Mie imi fluiera finalul la meciul cu Craiova in minutul 93:50, desi a aratat patru minute de prelungiri. La Cluj imi lasa meciul un minut si jumatate si-mi spune ca a luat galben x sau y. Nu stiu cum pot sa doarma noaptea.

Lasati-ma si cu strainii care vin sa conduca fotbalul romanesc! Avem Craciunescu, Porumboiu, oameni cu demnitate si onoare.

Nu zic ca au furat. Atata pot. Doamne fereste sa se intample ceva cu Pandurii Tg Jiu ca ma las de fotbal.

Uita-te, domnule Vassaras, si analizeaza! N-ai voie sa vorbesti de arbitri… De ce sa-i jignesc? Se jignesc singuri. Mi-ar fi rusine sa ies pe strada in locul lor.

Ma doare sufletul! Toate impotriva noastra? Fa una mica impotriva lui CFR… Mi-a dat dreptate si domnul Muresan. Ei o sa-si ia 24 de puncte inapoi, mai iau trei puncte pe care nu le meritau. Eu ce sa fac acum? Sa ma duc la TAS? Mortul de la groapa nu-l mai intorci.

Domnule Gino Iorgulescu, Domnule Burleanu, aveti grija de fotbalul romanesc!”, a declarat Marius Baciu in emisiunea ”Fluier final”.

Unul dintre atacantii Concordiei, Wellington, si-a reziliat contractul cu clubul ilfovean, insa antrenorul echipei a spus ca ar fi preferat ca acesta sa ramana. In incheiere, Baciu si-a exprimat convingerea ca Chiajna nu va retrograda: ”Nu retrogradeaza Chiajna. Am incredere in jucatori.