Angelique Kerber a invins-o pe Caroline Wozniacki in finala si a castigat turneul de la Stuttgart

kerber-titluUn nou meci maraton la Stuttgart, in finala turneului. Angelique Kerber si Caroline Wozniacki au luptat din greu pentru trofeu, iar rezistanta danezei a fost pusa la incercare, dupa ce si ieri, in partida cu Simona Halep, a jucat pentru aproape trei ore.

De aceasta data, Caro nu a mai avut succes, reprezentanta gazdelor fiind cea care s-a bucurat la final. Kerber a pierdut primul set cu 3-6, insa a revenit in cel secund, pe care si l-a adjudecat lejer, 6-1. Decisivul a fost plin de dramatism. Wozniacki a condus cu 3-1 si 5-3, a servit pentru castigarea trofeului, insa nemtoaica a avut nervii tari si a reusit sa intorca meciul in favoarea sa. A castigat setul 3 cu 7-5 si a intrat astfel in posesia titlului de la Stuttgart, dupa 2 ore si 5 minute de joc.

Pentru titlul cucerit in fata propriilor fani, Kerber va primi 470 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 100.000 de euro, la care se adauga si un automobil sport din partea sponsorului turneului, Porsche. Wozniacki va primi si ea 305 puncte in calsament si 53.458 euro.