UPDATE / Simona Halep a revenit de doua ori in fata lui Garbine Muguruza si s-a calificat in turul trei la Stuttgart!

halep-muguruzaUPDATE / Desi Muguruza a inceput decisivul cu un break si a avut si minge de 3-0, pe serviciul Simonei, romanca a revenit si a intors scorul. Halep s-a impus cu 3-6 6-1 6-3, dupa o ora si 48 de minute, obtinand prima victorie in fata ibericei. Urmatoarea adeversarei a numarului trei mondial va fi invingatoarea meciului Sara Errani – Zarina Diyas. Italianca a trecut cu 7-6(8) 6-4, de a saptea favorita, Agnieszka Radwanska, in timp ce kazaca a invins-o cu un incredibil 6-0 6-0 pe Sabine Lisicki.

UPDATE / Simona Halep nu a avut probleme in a-si adjudeca mansa a doua si sa impinga meciul in decisiv. Muguruza-Halep 6-3 1-6.

UPDATE / Garbine Muguruza a castigat primul set al meciului cu Simona Halep, cu scorul de 6-3.

UPDATE / Partida dintre Bencic si Goerges s-a incheiat cu victoria elvetiencei. Meciul Simonei va incepe imediat!

UPDATE / Debutul partidei dintre Halep si Muguruza se amana. Meciul Goerges-Bencic a intrat in decisiv.

Simona Halep, locul 3 WTA, va juca in jurul orei 21:00 impotriva ibericei Garbine Muguruza, locul 20 WTA, in turul secund al turneului din categoria Premier de la Stuttgart, unde sportiva noastra este cap de serie numarul 2. Partida dintre Halep si Muguruza va incepe dupa terminarea duelului dintre Julia Goerges – Belinda Bencic.

Dupa infrangerea suferita in partida de dublu, acesta va fi primul meci de simplu pe zgura in 2015 pentru Simona Halep, care este calificata direct in turul doi.

In primul tur, Muguruza a trecut cu scorul de 6-1, 6-4, dupa o ora si 15 minute, de Barbora Strycova, pozitia 23 in ierarhia mondiala.

Halep a mai intâlnit-o pe Muguruza de doua ori, de fiecare data impunându-se sportiva spaniola, la Wuhan, in turul doi, in 2014, scor 2-6, 6-2, 6-3, si in februarie, in Fed Cup, scor 6-4, 6-3. Aceste partide au avut loc pe suprafete rapide.

Anul trecut, Halep a fost eliminata, in turul doi, de sportiva rusa Svetlana Kuznetova, scor 7-5, 7-6 (4).