FINAL / Bayern – FC Porto 6-1. Bavarezii au mai mai dat de pamant cu un adversar, in drumul spre finala!

Bayern-FC-Porto

FC Porto a venit la Munchen, avand prima sansa la calificarea in semifinale, dupa ce a invins-o pe Bayern cu 3-1 in tur si dupa ce Pep Guardiola avea un lot plin de jucatori importanti accidentati inainte de joc.

Lucrurile n-au fost insa cu mult diferite fata de cele din returul optimilor de finala dintre Bayern si Sahtior. Bavarezii au inceput meciul in forta si au marcat rapid cele doua goluri necesare pentru calificare. Mai mult, acestia au mai marcat de inca trei ori pana la pauza.

In partea a doua, Porto a aratat ceva mai bine si a reusit sa marcheze prin capitanul Martinez, insa n-a reusit sa mai puncteze inca o data pentru a reveni in joc. A facut-o, in schimb, Xabi Alonso, care ”a inchis setul”.

ECHIPELE DE START:

FC Bayern: Neuer – Rafinha, Boateng, Badstuber, Bernat – Lahm, X. Alonso, Thiago – Muller, Lewandowski, Gotze.
Antrenor: Pep Guardiola.

FC Porto: Fabiano – D. Reyes, Maicon, Marcano, Martins Indi – H. Herrera, Casemiro, O. Torres – Quaresma, J. Martinez, Brahimi.
Antrenor: Julen Lopetegui.