EXCLUSIV / Marius Baciu: ”Nu joc la egal. Mai bine pierd un meci si castig doua decat sa stau la ciupeala.”

marius-baciu-chiajnaConcordia Chiajna a pierdut, luni seara, cu 1-0 in fata Rapidului, iar Marius Baciu e nemultumit ca jucatorii n-au avut suficient de mult curaj. Antrenorul ilfovenilor a mai zis, la Sport Total FM, ca el pregateste toate meciurile pentru a le castiga, intepandu-l pe Marius Sumudica, cel care a obtinut foarte multe remize cu formatia din Chiajna.

In prima repriza am intrat putin timorati. Parca nu au avut curaj sa joace. Jucatorii mai tineri s-au speriat de atmosfera din Giulesti. Ne-a depasit presiune jocului si nu inteleg de ce. Dupa 1-0, am avut cateva momente foarte bune. Imi pare rau ca nu am avut curajul de a juca.

Pana la urma, nu am castigat absolut nimic. Trebuie sa trecem foarte rapid peste asta. Avem potential, trebuie sa avem mai mult curaj. Cred ca si ieri ar fi fost altceva daca marcam. A fost ocazia lui Purece… N-am fost atat de periculosi asa cum mi-as fi dorit, n-am venit cu un plus pe parcurs.

Vreau sa raman cu ce a fost bun. Eu zic ca am avut 25-30 de minute bune, se putea mai mult. Din nefericire, punctele sunt la ei. Decat sa stau la ciupeala, mai bine pierd un joc si castig doua sau mai bine castig doar jocurile de acasa decat sa fac egal la nesfarsit. Nu pregatesc meciurile pentru a termina la egalitate. Pentru mine nu e o performanta ca nu ai pierdut. Performanta e atunci cand castigi trei, patru meciuri la rand. Noi am incercat sa castigam meciul de la Rapid.

Prima repriza a fost a lor. Daca reuseam sa intram cu 0-0 la pauza, nu cred ca puteam sa le facem fata. Apoi, ei s-au inchis. Cat timp vom fi noi aici, vom incerca sa jucam fotbal.

Nu seamana un meci cu altul. Nici noi n-am reusit sa facem un meci atat de bun. Vreau sa castigam mai mult pe personalitate si curaj, pentru ca jucatorii au curaj. Vrem sa scoatem maxim din ce va urma.

Eu cred ca te nasti cu personalitatea si curajul. Nu cred ca e suficient sa le spunem noi sa aiba asta. Ca un jucator sa ajunga la un nivel inalt, nu e suficient sa se antreneze. Ai nevoie de calitate ca sa ai curaj sa ataci mingea in fata portii. De asta atacantii iau in general mai multi bani. Putine echipe au constanta. Nici Steaua nu e constanta.

E putin dificil sa iei echipa din mers. De cand suntem noi, eu zic ca am avut o repriza buna la Botosani, meciul de acasa a fost destul de reusit, iar, acum, am avut iar o perioada bun. Din trei meciuri, eu zic ca am facut doua bune. Daca faceam trei egaluri luam tot trei puncte. Asa am castigat unul si am pierdut doua”, a declarat Marius Baciu, in emisiunea ”Fluier final”.

Antrenorul Concordiei a vorbit si despre Adrian Cristea, jucatorul pe care l-a reprimit la echipa mare:

Am avut o discutie cu Cristea, el a fost exilat la echipa a doua. Eu inca cred in el, am vazut ca se pregateste, depinde doar de el. Eu cred ca inca poate sa joace. E un baiat foarte serios. Imi place ca isi doreste sa mai joace. Trebuie sa se concentreze putin mai mult la fotbal. Apoi are timp si de altele, de viata mondena. Din ce am vazut de o saptamana, el e cu gandul la fobtal. Daca se pregateste cum a facut-o saptamana asta, eu zic ca poate sa reapara in echipa.

sursa foto: digisport.ro