Campioana mondiala in 2014, echipa nationala a Romaniei U-19 a debutat perfect in preliminariile CE din Spania

handbal-u-19-romaniaSelectionata de handbal feminin a Romaniei U-19, campioana mondiala in 2014, a invins formatia Slovaciei cu scorul de 27-21 (11-8), vineri, la Roman, in partida de debut in grupa a treia a preliminariilor Campionatului European de handbal feminin Under-19.

Oaspetele au condus cu 1-0, 2-1 si 3-2, dar fetele noastre au trecut la conducerea jocului si s-au desprins la 7-4 (min. 17). Au intrat la pauza cu un avans de trei goluri, 11-8, dar Slovacia a avut un debut mai bun de repriza secunda, si a intors scorul, preluand conducerea, 13-14 (min. 39). Echipa antrenata de Aurelian Rosca si Gavril Kozma s-a mobilizat si a facut diferenta in ultimul sfert de ora, impunandu-se cu 27-21.

Bianca Bazaliu a fost si de data aceasta cea mai buna marcatoare a echipei noastre, cu 10 goluri. Pentru Romania au mai marcat Alina Ilie — 6 goluri, Lorena Ostrase — 4, Alexandra Dindiligan — 3, Cristina Laslo — 2, Alexandra Badea — 1, Anca Polcoser — 1.

Pentru Slovacia au înscris Tatiana Gajsdosikova — 4 goluri, Nikola Spanihelova — 3, Veronika Gajdosova — 3, Sona Simic — 3, Martina Blehova — 2, Jana Baratova — 2, Katalin Szabo — 2, Tatiana Sutranova — 2.

In celalalt meci al grupei, Serbia a a surclasat Kosovo cu 40-12. Sambata sunt programate partidele Romania — Serbia (17:00) si Kosovo — Slovacia (19:00).

Primele doua clasate se vor califica la turneul final de la Valencia (Spania), care va avea loc între 23 iulie si 2 august.