Dunarea Calarasi invinge dupa lovituri de departajare pe Dinamo Bucuresti, in prima mansa din play-off!

dinamoCa si in cele doua confruntari din Liga Nationala de handbal masculin, nou promovata Dunarea Calarasi a invins-o din nou pe Dinamo Bucuresti. De data asta in primul meci din faza play-off-ului, dupa o serie de lovituri de la 7 metri. Au transformat patru, fata de trei ale adversarilor.

La incheierea timpului regulamentar, tabela de marcaj indica 29-29, la pauza dinamovistii avand un avans de cinci goluri, 17-12. Care a crescut apoi la sase, 17-11 si 19-13. Insuficient pentru victorie, deoarece elevii  lui Constantin Stefan au ratat exasperant, nereusind sa marcheze pret de mai bine de sapte minute. Momente de care au profitat handbalistii antrenati de Aihan Omer, care au preluat conducerea cu 27-26, in minutul 53. Bulov, moldoveanul de dincolo de Prut, a inscris de patru ori consecutiv, completat de conationalul Zacaciurin, care a punctat pentru 29-27. Oaspetii au egalat cu opt secunde inaintea ultimului fluier al arbitrilor prin Asoltanei, golgeterul partidei, cu 10 reusite. De la calaraseni, cele mai multe goluri, opt, le-a reusit Gavriloaia.

Au urmat seriile de lovituri de la 7 metri. Decise de ratarile lui Diaw si Sandru, de la Dinamo, respectiv de Zacaciorin, de la Dunarea. Au marcat Kumogorodski, Gavriloaia, Saulescu si Sania-Dunarea, Asoltanei, Mironescu  si Ragot-Dinamo. Dunarea castiga cu 33-32 si va juca meciul urmator la Bucuresti, in ziua de 6 mai.