Victorii pentru Real si FC Barcelona, in sferturile Euroligii masculine!

baschet-EuroligaDaca FC Barcelona avea sa se impuna fara probleme in prima mansa a sferturilor Euroligii masculine de baschet, Real Madrid a fost condusa la pauza la noua puncte, intorcand apoi rezultatul si castigand aproape la aceeasi diferenta, 80-71 (35-43).

Formatia catalana, a doua in grupa E din Top 16, a intrecut pe Olympiacos Pireu, locul 3 in grupa F, cu 73-57 (35-26), la capatul unei partide pe care a controlat-o de la un capat la altul. Desi n-au inscris multe puncte, doar 10, Navarro si Nachbar au impulsionat evolutia de ansamblu a gazdelor, de la oaspeti iesind in evidenta doar Agravanis, 9.

Madrilenii, castigatori ai grupei E, au intrat prea siguri pe ei in meciul cu o echipa clasata pe locul 4 in cealalata grupa, Anadolu Efes Istanbul, care avea sa fie la carma jocului in primele 20 de minute. Mustruluiti la pauza de antrenorul Pablo Laslo, au revenit pe teren cu dorinta de a-si demonstra valoarea. Si au reusit, pe fondul prestatiei excelente a americanului Rivers, 21 puncte, dintre care sase de la distanta si a lui Ayon, 14. De la invinsi s-a remarcat sarbul Saric, autor a 13 puncte.

Joi seara vor avea loc revansele meciurilor TSKA Moscova-Panathinaikos Atena si Fenerbahce Istanbul-Maccabi Tel Aviv, iar vineri, ale partidelor disputate miercuri.

Daca se vor impune din nou echipele gazda, se vor califica in final fourul de la Madrid. Orice succes al formatiilor ce vor juca in deplasare, va duce la o noua intalnire, in fieful acestora.