Handbal / Echipele gazda, invingatoare pe linie, la debutul play-off-ului masculin!

stiinta_bacau-cs_caras_severin_13-14Cele trei meciuri desfasurate miercuri in prima mansa a play-offului Ligii Nationale de handbal masculin s-au incheiat cu victorii ale echipelor gazda. A patra partida va avea loc joi.

Cea mai mare diferenta, patru goluri, s-a inregistrat la Sala Sporturilor din orasul lui Bacovia, Stiinta Bacau-Minaur Baia Mare 23-19 (12-7). Formatia maramuresana, a doua clasata la incheierea sezonului regulat, va juca urmatoarele doua intalniri, cu teamul de pe locul 7, in fata propriilor suporteri, pe 6 si 7 mai.

La Turda, ocupanta locului 8, dupa prima parte a campionatului, a intrecut pe HC Odorhei, lidera sezonului regulat, singura reprezentanta ramasa in cupele europene, 26-23. La pauza tabela de marcaj indica un rezultat egal, 13-13.

Nedecisa a fost si prima repriza a confruntarii dintre CSM Bucuresti, locul 5 si HCM Constanta, campioana en-titre, o pozitie mai sus, 16-16. In partea a doua a meciului, desfasurat in sala CFR Rapid, initiativa a trecut de partea echipei bucurestene, care s-a desprins la trei goluri, 29-26, diferenta care s-a redus, pana la urma, la doua lungimi. Cutura, de la oaspeti, autor a 7 goluri si Cristescu, de la gazde, 6, au fost principalii marcatori.

Ultima partida, Dunarea Calarasi-Dinamo Bucuresti se va disputa joi seara. Unde formatia antrenata de fostul selectioner al nationalei, Aihan Omer si-a propus sa castige la o diferenta care sa-i asigure cat de act linistea in confruntarea de peste trei saptamani de la Bucuresti.