EXCLUSIV / Marius Baciu: ”Sunt ferm convins ca echipa va arata altfel in etapa urmatoare.”

marius-baciuMarius Baciu a debutat pe banca tehnica a Concordiei Chiajna cu o infrangere, 0-3 la Botosani, dar, in ciuda scorului, a gasit si parti pozitive. Acesta a spus, in emisiunea ”Fluier final”, de la Sport Total FM, ca e convins ca va reusi sa salveze echipa de la retrogradare si e convins ca aceasta va arata mai bine in urmatorul meci.

Eu am fost multumit de o parte a jocului. Imi pare rau de eliminarea lui Musat, pentru ca noi ne-am creat cateva sanse pana atunci. Chiar daca am trecut de faza respectiv, am luat un gol foarte repede dupa pauza si n-am avut forta sa revenim. Chiar daca am luat gol, n-am renuntat sa jucam. Am luat apoi al doilea gol. Nu vreau sa comentez arbitrajul, dar e fault clar. Am vazut reluarea.

Ne-am asumat responsabilitate. E clar ca orice schimbare de antrenor nu e ok. Jucatorii sunt profesionisti, au dat dovada de mare caracter, au reactionat foarte bine. Eu zic ca foarte rapid o sa putem face o treaba frumoasa impreuna, pentru ca, si inainte, vedeam ca Chiajna nu e, in clasament, pe locul potrivit pentru ea. Noi am avut un program foarte greu, suntem de doar doua zile la echipa. Chiar imi doresc ca echipa sa ramana in prima divizie.

Toata lumea era constienta in ce situatie era echipa. Sunt ferm convins ca echipa va arata altfel in etapa urmatoare. Am sperante ca lucrurile vor arata mai bine. Daca reuseam sa marcam in primele 25 de minute, alta era soarta partide. Sambata, sper sa ne castigam cele trei puncte puse in joc si alta va fi situatia. Mai sunt 27 de puncte puse in joc. Eu cred ca echipa noastra va termina pe un loc bun la sfarsitul campionatului. Daca noi reusim sa ne castigam punctele de pe teren propriu, nu cred ca vom avea probleme.

Raspunsul echipei a fost peste asteptari. Nu prea avem timp de odinha. Impreuna cu staff-ul meu, urmarim fiecare meci in parte.

Pentru noi, as vrea sa ramana minutele in care am jucat 11 contra 11. Acestea imi dau sperante pentru viitor. Vor fi foarte importante meciurile de acasa. Parerea mea este ca echipa noastra este peste nivelul celor aflate in lupta pentru evitarea retrogradarii. Ne asumam responsabilitate pentru ce va urma la Chiajna”, a declarat Marius Baciu, la Sport Total FM.