FINAL / HCM Baia Mare a invins-o la o diferenta de doua goluri pe Dinamo Volgograd, in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor

hcm-bm

UPDATE – final / HCM Baia Mare a castigat prima mansa a sferturilor de finala din EHF Champions League, cu 25-23, in fata lui Dinamo Volgograd. Baimarencele au preluat conducerea, pentru prima data in partea secunda, abia in ultimul minut de joc. Cu mai putin de jumatate de minut inainte de final, scorul era egal 23-23, HCM marcand de doua ori in ultimele 25 de secunde.

UPDATE – pauza / La pauza, Dinamo Volgograd conduce cu 12-11 pe HCM Baia Mare. Rusoaicele s-au aflat in avantaj in cea mai mare timpului, campioana Romaniei conducand doar cu 4-3 si 5-3, pe durata primelor 30 de minute.

HCM Baia Mare joaca, in aceasta seara, cea mai importanta partida din istorie in cupele europene. Aflate la a doua participare in cea mai importanta Liga Campionilor, baimerencele sunt in fata unei calificari istorice in final-fourul celei mai importante competitii continentale.

Campioana Romaniei va intalni, in sala prorie, pe Dinamo Volgograd in mansa tur a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. Campioana Rusiei vine in Romania dupa un program extrem de obositor, in care au parcurs nu mai putin de 6600 de kilometri. Ultimii 1600, pana in Romania, i-au parcurs cu autocarul.

Echipa antrenata de Tone Tiselj trebuie sa-si creeze un avantaj important in meciul tur pentru a spera la o calificare in Final Four dupa meciul retur, ce are loc saptamana viitoare.

Partida din aceasta seara poate fi urmarita in direct pe Digi Sport 2 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 18:00.