Miami Open / Simona Halep a invins-o pe Sloane Stephens si se pregateste pentru o noua semifinala cu Serena Williams

halep-def-sloaneDaca inaintea semifinalei de la Indian Wells, Serena Williams s-a retras din cauza unei accidentari, Simona Halep va avea ocazia sa o intalneasca din nou pe liderul mondial in penultimul act al unui turneu Premier Mandatory. Romanca s-a calificat in semifinalele Miami Open dupa o victorie aparent facila in fata americancei Sloane Stephens, 6-1 7-5, intr-o ora si 15 minute.

Dupa un prim set castigat lejer, numarul trei WTA a luat, rapid, un avantaj de doua break-uri si in mansa secunda. Astfel, Halep conducea, dupa doar 40 de minute, cu 6-1 si 3-0. Americanca a revenit insa si a ajuns sa treaca in fata Simonei, in doua randuri, la 4-3 si 5-4. Pana la urma, campioana de la Indian Wells a facut break-ul decisiv la 5-5 si a inchis apoi meciul cu un forehand in cross, din interiorul terenului.

Inceputul meciului a fost foarte rapid. Cred ca am jucat cu adevarat cel mai bun tenis al meu. Ea a revenit si si-a schimbat tactica, a jucat putin mai incet, iar eu mi-am pierdut putin ritmul. Dar sunt fericita ca am putut sa revin si sa castig meciul in doua seturi”, a spus Halep dupa meci.

Pentru romanca urmeaza intalnirea cu Serena Williams, cea care a obtinut succesul cu numarul 700 din cariera in sfertul de finala cu Sabine Lisicki, pe care a invins-o cu 7-6(4) 1-6 6-3. Simona si-a adus aminte si de meciul in care a batut-o, cu 6-3 6-0, pe Serena la Singapore, in faza grupelor de la Turneul Campioanelor.

O sa-mi amintesc toata viata ca am invins-o pentru ca a fost un meci atat de bun pentru mine. Trebuie sa cred ca pot castiga din nou impotriva ei. Trebuie doar sa intru pe teren si sa cred ca am o sansa. Nu voi avea nimic de pierdut maine. E cea mai buna jucatoare din lume”, a mai zis Halep.

Semifinala Serena Williams – Simona Halep e programata sa inceapa nu mai devreme de ora 4:00, ora Romaniei, in noaptea de joi spre vineri. Invingatoarea acestui meci o va intalni in finala pe castigatoarea partidei Carla Suarez Navarro – Andrea Petkovic.