FINAL / U Cluj – CFR Cluj 0-0 (4-2). Veselovsky califica ”Sepcile rosii” in finala Cupei Romaniei, pentru prima data dupa 50 de ani!

U-Cluj-CFR-Cluj-cupa

Dupa ce in meciurile de Liga 1 din 2015, U Cluj si CFR Cluj au marcat, impreuna, un singur gol, cele doua rivale nu au fost in stare sa inscrie nici macar o data in cele 210 minute ale semifinalei din Cupa Romaniei. 0-0 a fost in turul din ”Gruia”, 0-0 a fost dupa primele 90 de minute de pe ”Cluj Arena” si tot 0-0 a fost si dupa 120 de minute.

Prima finalista a fost decisa, astfel in urma loviturilor de departajare. Universitatea Cluj a ajuns din nou intr-o finala de Cupa Romaniei, pentru prima data dupa o pauza de o jumatate de secol. Portarul Veselovsky a fost eroul ”Sepcilor rosii”, el aparand penalty-urile lui Larie si Petrucci. La penalty-uri, s-a executat in urmatoarea ordine:

Cristocea (U), gol

Cupa Romaniei reprezenta pentru cele doua echipa competitia care le putea salva sezonul dezastruos din Liga 1. Acest lucru mai este posibil doar pentru ”studenti”.

U Cluj ocupa locul 15, la 5 puncte de primul loc ce asigura ramanerea pe prima scena fotbalistica si de la anul, astfel ca este posibil ca jucatorii sa se gandeasca mai mult la urmatorul meci din campionat, cel cu Rapid, o contracandidata la retrogradare.

De partea cealalta, tripla campioana a Romaniei pare sa nu mai aiba nicio sansa in a evita retrogradarea, dupa ce TAS a decis sa mentina penalizarea de 24 de puncte, in urma datoriilor neachitate la timp fata de jucatori.

In cealalta semifinala se intalnesc Steaua si Petrolul. Returul va avea loc joi seara, pe „Arena Nationala”, dupa ce in tur, la Ploiesti, scorul a fost 1-1.

U CLUJ: Veselovsky – Ciupe, Neag, Skvorc, Bambara – Kovacs, Lungu – Gravenberch, Ceppelini, Morar – Lemnaru.
Antrenor: Adrian Falub.

CFR CLUJ: Minca – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Petrucci, Muniru – Deac, Tade, Paun – Dore.
Antrenor: Eugen Trica.

Etichetat cu: , , , , , , , ,