UPDATE / Romania U-21 a invins reprezentativa similara a Ciprului, intr-un amical disputat la Tg Mures

romania-u21

UPDATE – final / Echipa nationala de tineret a Romaniei s-a impus cu 1-0 in meciul cu reprezentativa Under-21 a Ciprului, datorita golului marcat de Bogdan Tiru. Acelasi fundas al Viitorului putea deschide scorul cu cateva minute mai devreme, dar poartarul advers s-a opus. Avantajul echipei lui Cristi Dulca putea fi majorat de catre Bumba, insa jucatorului lui ASA Tg Mures a lovit bara.

In repriza a doua, pentru Romania, au mai evoluat: Manea (intrat in locul lui Hodorogea, in minutul 46), Rotariu (Cerlinca, 63), Nedelcu (Tabacariu, 73), Tudorie (Bumba, 73) si Anitoiu (Filip, 90+1).

UPDATE – min. 62 / Goool Romania! Bogdan Tiru deschide scorul cu o lovitura de cap, in urma unui corner executat de Steliano Filip.

UPDATE – pauza / Dupa prima repriza Romania si Cipru se afla la egalitate, 0-0. Cele mai mari ocazii au fost ratate de Popadiuc si Puscas. Cristi Dulca a inceput cu urmatoarea formatie: Branescu – Hodorogea, Tiru, Boldor, Filip – Tabacariu, L. Ion – Cerlinca, Bumba, Popadiuc – Puscas.

.

Selectionata Romaniei formata din jucatori sub 21 de ani va disputa, marti, de la ora 19:30, la Targu Mures, un meci amical impotriva reprezentativei de tineret a Ciprului.

Acesta este ultimul test pentru echipa antrenata de Cristi Dulca inaintea inceperii preliminariilor pentru Euro 2017. Saptamana trecuta, ”tricolorii mici” au dispus de Islanda, cu 3-0, intr-o alta partida amicala disputata la Targu Mures.

La conferinta de presa de luni, selectionerul Cristian Dulca a declarat: ”Urmeaza aceasta partida cu Cipru, pe care o tratam la fel de serios pentru ca este ultimul meci mai important inaintea unui meci oficial al nostru, cel cu Armenia. Imi doresc sa avem cel putin vizavi de joc o implicare buna, o atitudine si, de ce nu, un scor pe masura asteptarilor.