FINAL / Simona Halep a invins-o dupa doua seturi echilibrate pe Camila Giorgi si e in optimi la Miami Open

halep-giorgiSimona Halep (23 de ani, 3 WTA) a invins-o, duminica, pe Camila Giorgi (23 de ani, 37 WTA), in turul trei la Miami Open, cu scorul de 6-4 7-5, dupa o ora si jumatate de joc.

Simona Halep a ajuns in aceasta faza dupa ce a trecut in trei seturi, scor 6-3, 2-6, 6-1, de cehoaica Nicole Vaidisova (328 WTA). Prin victoria impotriva italiencei, constanteanca si-a depasit cea mai buna performanta in cadrul acestui turneu. Ea mai ajunsese de doua ori in turul III, in precedentele ocazii fiind invinsa de Marion Bartoli (2012) si Sara Errani (2013).

In faza optimilor de finala, Halep ar putea sa o intalneasca pe Victoria Azarenka, asta daca fostul lider mondial va trece de Flavia Pennetta.

Passing shot-ul Simonei iese in out, iar Giorgi revine in avantaj. 3-4

Victor Ionita a venit langa Halep pentru a-i da indicatii: ”Ai oprit picioarele. N-ai voie sa opresti picioarele. Procentajul la serviciu trebuie sa fie sus. Serveste pe corp. Ea serveste repede si tu dai prea moale in ea. Ai gresit o minge usoara, trebuie sa fii atenta! Ea o sa greseasca in continuare, tu trebuie sa fii solida. Lasa picioarele sa mearga!”, i-a zis antrenorul.

Halep isi face serviciul la 0! 4-4
Break important reusit de Simona, care urmeaza sa serveasca pentru set! 5-4
Simona Halep castiga primul set cu 6-4. Romanca a valorificat a doua sansa de set dupa un joc defensiv foarte bun!

Simona Halep incepe cu un break setul al doilea! 1-0
Giorgi revine si egaleaza imediat! 1-1
Italianca preia conducerea. 1-2

Victor Ionita a venit din nou langa Simona: „Te-ai dat inapoi un metru jumatate la serviciul doi. Lasa picioarele sa mearga inainte. Nu ai ce sa cauti inapoi. Ok, faci un pas inapoi, dar da o minge mai lunga. Arunca mingea la serviciu mai aproape de tine. Da tot ce poti azi, dupa vedem!

Halep egaleaza. 2-2
Simona Halep realizeaza din nou break-ul in mansa secunda! 3-2
Halep isi face serviciul si se desprinde la doua game-uri. 4-2
Camila Giorgi nu cedeaza si se apropie la un game de Halep. 4-3
Giorgi recupereaza break-ul si egaleaza din nou! 4-4
Jucatoare din Italia continua sa greseasca destul de mult si isi pierde serviciul. Halep va servi pentru meci. 5-4
Nici Halep nu exceleaza la constanta. Giorgi face re-break. 5-5
Simona Halep va servi din nou pentru meci! Si-a valorificat o minge de break dupa un schimb lung de mingi! 6-5
Retur prea lung al italiencei, iar Simona Halep se impune cu 7-5 si in setul al doilea!