UPDATE / Steaua a castigat amicalul cu Farul, scor 2-1. Tucudean si Stanciu au inscris pentru liderul Ligii 1

steaua-bucurie-gol

UPDATE / Partida s-a incheiat cu victoria bucurestenilor, scor 2-1.

UPDATE / Steaua conduce cu 2-1 la Constanta, pe Farul, in cea de-a doua repriza. Gazdele au deschis scorul in prima repriza, prin Enciu, din 11 metri, insa Tucudean a adus egalarea pana la pauza. Stanciu a adus echipa lui Galca in avantaj in cea de-a doua repriza.

Sambata, de la ora 12:00, Steaua a jucat un amical cu Farul Constanta, cele doua echipe profitand astfel de pauza competitionala cauzata de meciurile echipelor nationale angrenate in preliminariile Euro 2016.

Echipa de start a Stelei, conform Digi Sport:

Nita – Rapa, Tamas, Luchin, Guilherme – I. Neagu, L. Filip – G. Iancu, Valceanu, Enceanu – Tucudean. Antrenor: Costel Gâlcă

Au mai jucat: Stanciu, Latovlevici, Bourceanu, Pham si Constantinescu

Constantenii trebuia sa dispute o partida in ultima runda a sezonului regulat din Liga 2, seria I, insa din cauza retragerii Unirii Slobozia, in pauza de iarna,  Farul sta in acest wekeend, dar va castiga partida cu 3-0 la „masa verde”. Dupa acest meci, constantenii se vor lupta in play-out-ul seriei I pentru evitarea retrogradarii in Liga a treia.

Galca nu va avea insa la dispozitie o mare parte din lot, dupa ce mai multi jucatori au plecat la nationalele de seniori sau tineret. Paul Papp, Adrian Popa, Andrei Prepelita, Alex Chipciu, Cristi Tanase si Raul Rusescu au fost selectionati de Anghel Iordanescu, Cojocaru a fost chemat la tineret, Varela – la Insulele Capului Verde, iar Arlauskis – la nationala Lituaniei.

Farul si Steaua au mai disputat un amical la Constanta si la finele lui februarie 2012. Meciul a fost castigat de Steaua cu 2-1, in urma golurilor lui Rusescu (19′), T. Balan (75′), respectiv Patulea (35′ – din penalty).

Ultima data cand Steaua si Farul Constanta s-au intalnit intr-un meci de Liga 1 a fost in sezonul 2008-2009, la capatul caruia constantenii au retrogradat. In prezent, marinarii ocupa locul 9 in Liga 2, Seria 1 si au ratat calificarea in play-off.