FINAL / Simona Halep s-a calificat in turul al treilea de la Miami Open, dupa o victorie in 3 seturi cu Nicole Vaidisova

halep-la-Indian-WellsSimona Halep a debutat azi, la turneul Premier Mandatory de la Miami. Romanca a obtinut calificarea in turul al treilea dupa o victorie, cu 6-4 2-6 6-1, intr-o ora si 44 de minute, cu Nicole Vaidisova, jucatoare ajunsa la 25 de ani si care a revenit de curand in circuit.

Simona, care a venit la Miami dupa cel mai important succes al carierei de pana acum, trofeul de la Indian Wells, va juca in turul al treilea impotriva italiencei Camila Giorgi, cea care a trecut de Alison van Uytvanck, cu 6-3 6-2.

In aceasta noapte va juca si Monica Niculescu, tot in turul doi, unde o va intalni, la fel ca si la Indian Wells, pe Serena Williams. Parida dintre cele doua va incepe in jurul orei 2:00, ora Romaniei.

Iata si evolutia scorului in meciul Halep-Vaidisova:

A inceput meciul cu Vaidisova la serviciu!
Simona incepe meciul cu un break, dupa un prim game lung pe serviciul cehoaicei. 1-0
Vaidisova egaleaza situatia dupa un game slab facut de Halep. Romanca a comis si o dubla greseala. 1-1
Vaidisova isi face serviciul si preia conducerea. 1-2
Simona Halep egaleaza dupa un alt game decis in prelungiri. 2-2
Nicole Vaidisova castiga fara probleme pentru prima data pe propriul serviciu. 2-3
Echilibrul predomina in acest deubut de meci. Halep egaleaza din nou. 3-3
Halep face un break care ar putea fi hotarator in ceea ce priveste invingatoarea acestui prim set. 4-3
Halep inchide cu un ace game-ul pe propriul serviciu si se desprinde. 5-3
Vaidisova se apropie la un game de Halep, dar romanca va servi pentru castigarea primul set. 5-4
Simona inchide setul dupa un game intrerupt de ploaie! 6-4!

Simona incepe cu un break setul secund, dupa ce ploaia a intarziat debutul acestuia! 1-0
La fel ca in primul set, Vaidisova face imediat re-break si egaleaza! 1-1
Nicole Vaidisova castiga la 15 pe propriu serviciu si preia conducerea. 1-2
Vaidisova reuseste inca un break si se desprinde in setul secund. 1-3
Halep revine rapid si recupereaza break-ul. 2-3
Nicole Vaidisova se desprinde din nou si va servi pentru 5-2, in setul al doilea. 2-4
Cehoaica isi face serviciul si se apropie la un singur game de castigarea setului secund. 2-5
Vaidisova inchide setul doi cu un retur direct castigator! 2-6

La fel ca si in precedentele doua seturi, Simona Halep debuteaza in decisiv cu break! 1-0
Halep isi face serviciul si se desprinde! 2-0
Simona pare a nu avea probleme in acest decisiv. A mai reusit un break! 3-0
Halep mai face un pas spre calificarea in turul 3! 4-0
Inca un break pentru Halep care se indreapta spre un set la 0. 5-0
Halep comite o dubla greseala, Vaidisova face break-ul la zero, iar finalul se amana. 5-1
Meciul se incheie cu un rever in fileu al Vaidisovei! 6-2