Cancellara a castigat contratimpul final din Tirreno-Adriatico. Nairo Quintana a ridicat deasupra capului Tridentul lui Neptun

nairo-quintana-tirrenoNairo Quintana a castigat editia din acest a Tirreno-Adriatico, dupa ce a incheiat cu al 55-lea timp contratimpul din ultima etapa, de la San Benedetto del Tronto. Columbianul de la Movistar a parcurs cei 10 km in 12 minute si 18 secunde, cu 55 de secunde mai mult decat invingatorul din aceasta ultima zi a „Cursei celei doua mari”, Fabian Cancellara.

Elvetianul de la Trek i-a devansat pe Adriano Malori si Vasil Kiryienka, cu patru si, respectiv, noua secunde, pentru a castiga acest contracronomentru individua. Singurul rutier ca a inchieat in Top 10 la general si s-a clasat si in primii zece si in ierarhia ultimei etape a fost Stephen Cummings, de la MTN-Qhubeka.

In clasamentul final, Quintana l-a devansat pe Bauke Mollema cu 18 secunde, dupa ce olandezul de la Trek a recuperat 21 de secunde. Podiumul a fost completat de un al columbian, Rigoberto Uran, Thibaut Pinot s-a clasat pe patru, in timp ce Alberto Contador, cel care a avut o prestatie decenta la acest contratimp, locul 16, la 31 de secunde in urma lui Cancellara, a terminat turul pe pozitia a cincea.

Coechipierului Contador, Peter Sagan, cel care a reusit in urma cu o zi sa obtina prima victorie din 2015, dupa ce i-a invins la sprint pe Gerald Ciolek si Jens Debusschere, a terminat ultimul contratimpul, fiind in pericol de a fi exclus din cursa, intrucat ar fi putut termina in afara timpul de control. In cele din urma, slovacul a fost acceptat si a incheiat Tirreno-Adriatico pe primul loc in clasamentul pe punct. Trebuie spus ca, in respectiva etapa cu numarul sase, conditiile meteo dificile au condus la abandonul unor rutieri precum Mark Cavendish, Luka Mezgec, Pierre Rolland, Daniele Bennati, Zdenek Stybar sau Niki Terpstra.