LIVESCORE / Partea a doua din returul „optimilor” UCL. Arsenal marcheaza de doua ori, dar Monaco e a 5-a sfert-finalista! Atletico se califica dupa loviturile de departajare!

retur-sferturi-UCL

In aceasta seara, cu incepere de la binecunoscuta ora 21:45, s-au disputat mansele secunde ale altor doua intalniri din optimile de finala ale UEFA Champions League. Este vorba despre AS Monaco – Arsenal si Atletico Madrid – Bayern Leverkusen.

In partida din principat, monegascii porneau drept mari favoriti dupa victoria, cu 3-1, de la Londra. Jucatorii lui Wenger nu au parut deloc resemnati si au fost aproape sa intoarca rezultatul. Arsenal a controlat meciul retur, dar, cu toate ca a avut si alte ocazii pe langa golurile lui Olivier Giroud si Aaron Ramsey, s-a impus doar cu 2-0. Scorul a fost insuficient, AS Monaco calificandu-se mai departe intrucat a marcat mai multe goluri in deplasare.

A sasea sfert-finalista e Atletico Madrid. Ibericii s-au calificat dupa executarea loviturilor de departajare. Atletico a deschis scorul in prima jumatate de ora, prin Mario Suarez, si a egalat situatia la general. Apoi, chiar daca a mai avut si alte sanse, campioana Spania nu a reusit sa mai inscrie. S-a intrat in prelungiri, iar, apoi, s-a ajuns la penalty-uri. Primii executanti, Raul Garcia si Hakan Calhanoglu au ratat. Antoine Griezmann, Simon Rolfes si Mario Suarez au transformat, pe rand, dupa care, au urmat ratarile lui Omer Toprak si Koke. Gonzalo Castro a egalat la trei, Fernando Torres a adus-o pe Atletico in avantaj, iar golgeterul nemtilor, Stefan Kiessling a sutat peste poarta.

Celalalte sfert-finaliste sunt: FC Porto, Real Madrid, Bayern Munchen si Paris Saint-Germain, care au obtinut biletele pentru urmatoarea faza a competitiei, dupa ce au trecut de Basel, Schalke, Sahtior Donetk si Chelsea Londra.