Returul optimilor din UCL / Schalke a marcat de 4 ori pe ”Bernabeu”, dar Real merge in sferturi impreuna cu Porto! Sahtior a fost demolata de Bayern, Thiago Silva o califica pe PSG in prelungiri

UCLMarti seara s-au disputat primele doua meciuri din returul optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Real Madrid s-a calificat cu mari emotii, in sferturile de finala, desi pleca cu avantajul acelui 2-0, cu care s-a impus in Germania. Schalke a reusit sa conduca cu 1-0 si 2-1, pe ”Santiago Bernabeu”, pentru ca, intr-un final, sa castige returul cu 4-3 si sa rateze doua ocazii in ultimele minute. Salvarea campioanei Europei a venit din partea lui Cristiano Ronaldo, autorul golurilor cu care ”Los Blancos” au egala la unu si la doi.

In celalalt meci al serii, FC Porto s-a impus fara nici cea mai mica problema in fata lui FC Basel, cu 4-0, si merge mai departe, dupa ce, in tur, scorul a fost 1-1. Partida a fost intrerupta pentru cateva minute, in prima repriza, dupa accidentarea grava a capitanului portughezilor, Danilo, care a venit in urma unei ciocniri cu propriul portar, Fabiano.

A doua mansa a optimilor a continuat miercuri cu Bayern-Sahtior si Chelsea-PSG.

Duelul dintre nemti si ucrainieni nu a avut istoric, campioana din Bundesliga impunandu-se cu 7-0. Bavarezii au inceput sa o mitralieze pe echipa antrenata de Mircea Lucescu inca din minutul cinci, cand Thomas Muller a transformat un penalty facut de Kucher care a si fost eliminat.

Pe ”Stanford Bridge”, arbitrul Bjorn Kuipers a impartit cartonase in stanga si in dreapta, pe unele acordandu-le cu multa usurinta. Totul a inceput in minutul 31, cand centralul olandez l-a trimis la vestiare pe Zlatan Ibrahimovic. Suedezul a primit cartonasul rosu direct dupa o intrare la Oscar care, in mod normal, nu ar fi trebuit sa-l determine pe arbitru sa ia o astfel de decizie. Cu toate ca a avut un om in plus, Jose Mourinho a fost preocupat sa-si protejeze, in continuare, avantajul pe care il avea inca de la Paris.

Dupa 80 de minute fara gol, in ultimele zece s-a marcat de doua ori, in urma a doua cornere, iar ”dubla” a intrat in prelungiri. Primul care a punctat a fost Gary Cahill, pentru ca, apoi, David Luiz sa inscrie in poarta fostei echipe. In extra time, Thiago Silva a sarit, inexplicabil, cu mana ridicata, facand hent, intr-un duel aerian cu Kurt Zouma. Eden Hazard a transformat fara probleme penalty-ul rezultat, dar asta n-a fost suficient pentru Chelsea. Fostul fundas al lui AC Milan s-a revansat pentru greseala facuta si a marcat golul decisiv care a adus calificarea lui PSG in sferturile de finala.

Ultimele patru optimi de finala se vor disputa saptamana viitoare.

Rezultatele meciurilor de marti:

FINAL / Real Madrid – Schalke 04 3-4 (Ronaldo 25’, 45’, Benzema 52’ / Fuchs 20’, Huntelaar 40’, 85’, Sane 57’)
(2-0 in tur)

FINAL / FC Porto – Basel 4-0 (Brahimi 14’, Herrera 47’, Casemiro 56’, Aboubakar 76’)
(1-1 in tur)

Programul zilei de miercuri:

FINAL / Bayern Munchen – Sahtior Donetk 7-0 (Muller 4’-penalty, 52’, Boateng 34’, Ribery 49’, Badstuber 63’, Lewandowski 75’, Gotze 88’)
(0-0 in tur)

FINAL / Chelsea – Paris Saint Germain 2-2, dupa prelungiri (Cahill 81’, Hazard 96’-penalty / David Luiz 86’, Thiago Silva 114’)

Etichetat cu: , , , , , , , ,