Florentina Marincu, medalie de bronz la CE indoor de la Praga! Prima medalie a Romaniei, la atletism, dupa 2011!

Florentina-MarincuAtleta Florentina Marincu a cucerit, sambata, medalia de bronz in proba de saritura in lungime, la Campionatele Europene de sala de la Praga! In aceeasi proba, Alina Rotaru s-a clasat pe locul 4.

Cea mai buna saritura a Florentinei Marincu a masurat 6,79 metri, performanta cu care a cucerit medalia de bronz a probei, dupa incercari la 6,59 metri, 6,60 metri, 6,70 metri, si doua ratari.

La randul sau, Alina Rotaru a avut cea mai buna performanţa de 6,74 metri, celelalte incercari masurand 6,50 metri, 6,53 metri si 6,69 metri.

Proba a fost castigata de sarboaica Ivana Spanovici (6,98 metri, nou record national al Serbiei), urmata de nemtoaica Taroum Moguenara (6,83 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului).

Tot sambata, in finala la triplusalt, Romania va fi reprezentata de Marian Oprea.

Medalia de bronz reprezinta o performanta istorica pentru Romania, in conditiile in care tara noastra nu mai castigase nicio medalie la atletism din 2011, cand Marian Oprea obtinea tot „bronzul”, la triplusalt, in cadrul CE indoor de la Paris.

Sursa: „Mediafax”

Etichetat cu: , , , , , , , ,