UPDATE / Florin Mergea s-a calificat si el in semifinalele turneului de dublu de la Dubai si romanii se pot intalni in finala

tecau-beijingUPDATE / Dupa ce Horia Tecau si Jean-Julien Rojer au obtinut calificarea in semifinale, acelasi lucru a fost reusit si de Florin Mergea aseara, care a ajuns in penultimul act alaturi de Dominic Inglot. Cuplul romanao-britanic a reusit in sferturi o noua victorie mare in fata liderilor mondiali, fratii Bryant. In penutlimul act, Tecau si Rojer, favoritii doi ai intrecerii ii vor intalni pe R. Boppana si D. Nestor, in timp ce Merge si Inglot vor juca impotriva dublului A. Qureshi/N. Zimonjic.
Horia Tecau si Jean-Julien Rojer continua forma buna din acest an. Cuplul romano-olandez, favorit 2 in proba de dublu a turneului ATP de la Dubai, a trecut in sferturi de perechea Robert Lindstedt (Suedia)/Marcin Matkowski (Polonia), scor 4-6, 7-5, 10-7, dupa o ora si 24 de minute de joc.

Scorul la meciurile directe a devenit 3-0, dupa ce Tecau si Rojer s-au impus si la Rotterdam (2015) si la Sydney (2015).

In semifinale, Tecau si Rojer vor da piept cu invingatorii din partida Rohan Bopanna/Daniel Nestor – Jamie Murray/John Peers. Pentru calificarea in semifinale, romanul si partenerul sau vor primi un cec de 31.730 de dolari si 180 puncte ATP in clasamentul de dublu.