EXCLUSIV / Lucian Munteanu, CSM Ramnicu Valcea: „Ne intereseaza sa obtinem dreptul de promovare, nu ce se va petrece in interiorul FRF!”

Lucian-MunteanuManagerul general al echipei CSM Ramnicu Valcea (fosta Damila Maciuca), Lucian Munteanu, a declarat ca echipa sa, in prezent pe locul 7 in Seria a II-a din esalonul secund, n-a abandonat lupta pentru promovarea in Liga 1, contestant dreptul formatiei CSU Craiova de a promova la finalul 2013-2014.


Vreau sa subliniez faptul ca echipa noastra (nr – fosta Damila Maciuca) se afla in insolventa din cauza unor datorii imputate de catre Finantele Valcea. Noi nu aveam datorii fata de jucatori, antrenori sau angajati la acel moment. Este vorba de o datorie in valoare de 30 de miliarde, in urma unui control comandat de clubul nostru.

In conferinta de azi (nr – joi) am explicat care este situatia cazului din vara anului trecut. O nedreptate. Am urmat toti pasii legali la comisiile de disciplina ale FRF, am facut recursul la Comsia de Disciplina, iar spre sfarsitul anului trecut dosarul nostru a ajuns la TAS. Am primit o derogare pentru a plati contravaloarea dosarului si speram ca el sa fie judecat mai departe.

Pentru a plati aceasta taxa la taxa, ne bazam pe oamenii care s-au oferit sa ne sprijine, dar si pe asociatii nostri, Consiliul Local. Este un lucru foarte important pentru oras si cred ca se vor gasi metote pentru a fi alocati acesti bani. In mare parte, suma este platita de catre actionarul majoritar.

La momentul respectiv, am aparut destul de dur cu declaratii in presa si nu s-a tinut cont. A fost acea AG, iat totul s-a miscat foarte repede si a dat dreptul de promovare echipei CS U Craiova. Imediat campionatul incepuse si nu mai aveam ce face, decat sa asteptam.

Noi ne vom cere dreptul de a evolua in Liga 1, asta e primordial. Nu ne intereseaza ce se va intampla in interiorul FRF.

Suntem increzatori, pentru ca nu suntem prima echipa din Romania care ajunge la TAS cu un astfel de dosar.”, a declarat Lucian Munteanu, la „Fluier final”.

CSM Rm. Vîlcea a contestat dreptul clubului CSU Craiova de a promova, sustinand ca aceasta nu indeplinea articolul 54 din Statutul FRF, care prevedea, la punctul 2, ca „pentru a promova intr-un esalon competitional superior calitatea de membru afiliat al unui club trebuie sa aiba o durata – in momentul inceperii sezonului competitional urmator – de cel putin trei ani consecutiv„.

Adunarea Generala extraordinara a FRF, intrunita la 28 iunie 2014, a eliminat articolul 54 din Statutul FRF, astfel ca CS U, infiintata in vara anului 2013, a putut promova in Liga 1.

Etichetat cu: , , , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1, Liga 2

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj1154
2FCSB1057
3FC Viitorul752
4AFC Hermannstadt751
5Concordia Chiajna751
6Astra Giurgiu751
7Sepsi Sfantu Gheorghe751
8Dinamo Bucuresti75-1
9Gaz Metan Medias75-2
10FC Botosani651
11Dunarea Calarasi65-1
12U Craiova 1948550
13Poli Iasi55-6
14FC Voluntari15-8