Manuel Pellegrini mai are sperante la calificare, dupa infrangerea cu Barcelona: „Penalty-ul ratat de Messi ne ofera mai multe sanse”

pellegriniBarcelona s-a impus pe terenul lui Manchester City in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor. Catalanii s-au impus cu 2-1, golurile fiind marcate de Suarez (dubla) si Kun Aguero.

„Cetatenii” au scapat insa bine, diferenta putand fi mult mai mare daca Leo Messi nu rata penalty-ul din prelungirile partidei. Manuel Pellegrini, tehnicianul celor de la City a spus ca ratarea starului argentinian pastreaza sansele echipei sale la calificare.

„Penalty-ul ratat de Messi ne ofera mai multe sanse de a castiga la Barcelona. Este o interventie foarte importanta (n.r. – a lui Joe Hart), mai intai ca nu era nevoie sa comitem un penalti si trebuie sa ne controlam emotiile in careu, dar si pentru ca ar fi fost foarte greu la scorul de 3-1. Daca mergem la Barcelona si evoluam cum o facem de obicei, asa cum am jucat in repriza a doua, avem sanse la calificare. O infrangere pe teren propriu nu este cel mai bun rezultat, dar vom merge la Barcelona sa castigam. Avem inca sanse si vom incerca„, a declarat Pellegrini.