REZULTATE / Prima mansa a optimilor Ligii Campionilor s-a incheiat: Monaco, aproape de sferturi, Leverkusen a batut pe Atletico

CL

Ultimele doua meciuri din prima mansa a optimilor de finala din UEFA Champions League s-au disputat miercuri seara. Daca dubla dintre Bayer Leverkusen si Atletico Madrid ramane in continuare deschisa, dupa ce nemtii s-au impus, pe teren propriu, cu 1-0, nu acelasi lucru se poate spune si despre cea dintre Arsenal si AS Monaco, vicecampiona Frantei castigand, oarecum suprinzantor, cu 3-1, la Londra.

Victoria lui Leverkusen a fost prima obtinuta de o echipa germana in aceasta faza, Dortmund si Schalke inclinandu-se in fata lui Juventus si, respectiv, Real Madrid, in timp ce Bayern a remizat cu Sahtior. Hakan Calhanoglu a inscris unicul gol al intalnirii de pe ”BayArena”, in minutul 57. Peste alte 20 de minute, campioana Spaniei a ramas in zece oameni, dupa ce Tiago a vazut al doilea cartonas galben, in urma unui fault asupra lui Bellarabi.

Desi a atacat aproape tot meciul, Arsenal n-a reusit sa decat pe final in poarta lui Subasic, Monaco demonstrand ca inca o data ca are o defensiva extrem de solida. Monegascii au condus cu 2-0 dupa golurile marcate de Geoffrey Kondogbia, cu un sut deviat, si de Dimitar Berbatov, pe contraatac. Alex Oxlade-Chamberlain a redus din diferenta, pe final, printr-un sut plasat, de la marginea careului, dar, pe un alt contraatac, Yannick Ferreira Carrasco a facut 3-1.

Partidele de miercuri:

FINAL / Bayer Leverkusen – Atletico Madrid 1-0 (Calhanoglu 56’)
FINAL /Arsenal – AS Monaco 1-3 (Oxlade-Chamberlain 90’+1 / Kondogbia 38’, Berbatov 54’, Ferreira Carrasco 90’+4)