Adversara din Franta pentru Energia Tg. Jiu, in sferturile Eurochallenge!

energia-tgjiuDesi a pierdut ultimul meci din grupa I a optimilor Eurochallenge la baschet masculin, echipa Energia Tg. Jiu a ramas pe primul loc in grupa I, calificandu-se in faza urmatoare. Unde va intalni a doua clasata din grupa J, Le Mans Sarthe Basket.

Formatia gorjeana a fost invinsa in propria arena de teamul italian Enel Basket Brindisi, scor 67-78 (34-32), rezultat care asigura ambelor echipe prezenta in sferturile de finala. Cele mai multe puncte, 17, pentru teamul nostru, le-a obtinut americanul Watson, care a avut si cinci pase decisive.

Invingatorii au promovat in faza urmatoare, datorita cosaverajului, mai bun decat cel al kazahilor de la BC Astana, care au intrecut pe Okapi Aalstar din Belgia cu 77-73 (42-34).

Viitoarea adversara a echipei din orasul lui Brancusi, Le Mans Sarthe Basket, a ocupat locul secund in grupa J, la cosaveraj, +35, fata de +43, desi a reusit s-o invinga de doua ori pe lidera JSF Nanterre. In sferturi se va juca dupa sistemul „cel mai bun din trei meciuri”, in zilele de 10, 12 si 17 martie. Prima si ultima partida, daca va fi cazul, se vor juca la Tg. Jiu.

Celelalte intalniri: JSP Nanterre-Enel Basket Brindisi, Fraport Skyliners Frankfurt-BC Enisey Krasnoiarsk si TS Medical Park Trabzonspor-Avtodor Saratov.