Vasile Turcu a fost chemat la DNA pentru a da explicatii in cazul meciului Dinamo – Lazio

turcuVasile Turcu, fostul actionar al lui Dinamo, a mers, azi, la DNA pentru a fi audiat de procurori in cazul meciului Dinamo – Lazio, din 2007.

Partida retur din preliminariile Ligii din acel an a trezit suspiciuni. Formatia din „Stefan cel Mare” conducea la pauza cu 1-0, insa a primit 3 goluri in cea de-a doua si a pierdut calificarea. In partida tur, rezultatul fusese egal, 1-1.

Ancheta DNA a pornit in urma declaratiilor facute de Cristi Pulhac, jucator al lui Dinamo in acea perioada.

Eu nu am sa acuz pe nimeni niciodata, dar daca a facut cineva ceva la meciul ala, fiecare va plati in viata mai devreme sau mai tarziu. Fie prin fotbal, fie prin altceva”, a spus fotbalistul pentru Prosport in urma cu cateva luni.

Blaturile se faceau la Bucuresti, la hotelul unde stateau oaspetii. Cu putina tocmeala, iesea un pret bun. La meciul cu Lazio, aranjamentul a fost facut inainte de meci. La pauza, li s-a spus jucatorilor: «Baieti, dati-va la o parte!»”, a spus si Vladimir Cohn.